V ČR panuje sucho. Už dva měsíce pořádně nezapršelo, podle odborníků je nejhorší situace na jižní Moravě a na severozápadě Čech včetně okresu Louny.

Klesají průtoky v tocích, hladiny v přehradách a spodní vody. Málo vláhy je také v půdě. Je velké riziko vzniku lesních požárů.

Přestože je už sucho pro závěr léta v regionu typické, situace je někde nejhorší za posledních několik let.

Sucho přináší velké problémy zemědělcům. Zatímco v srpnu období bez dešťů umožnilo bezproblémovou sklizeň obilí, nyní už potřebují vláhu, aby vzešly zaseté ozimy. Její současný nedostatek tak ovlivňuje sklizeň v příštím roce.

„Nejhorší situace je u řepky, ta vzešla tak ze šedesáti procent. Problém máme ale i s dalšími ozimy – pšenicí, ječmenem a tritikale,“ sdělil Jaromír Rathouský, farmář z Vysokých Třebušic na Podbořansku.

Podle jeho slov příliš nepomohl slabý déšť z konce tohoto týdne, kdy napršelo jen několik milimetrů. „Potřebujeme, aby napršelo tak 20 až 25 milimetrů. Aby se voda dostala k semenům v půdě,“ sdělil.

Sucho se projevuje zejména na menších potocích. Některé téměř vyschly, jinde teče jen minimu vody. Z tohoto důvodu už několik týdnů platí zákaz odběru povrchové vody z povodí Blšanky a Hutné. „Projev sucha ve vodních tocích je znatelný. Zaměstnanci Povodí Ohře při pravidelných prohlídkách vodních toků monitorují i množství vody v korytech. Pokud se již blíží situace, kdy by vodní tok mohl ztratit svou ekologickou funkci, vydává se omezení nebo úplný zákaz odběru vody. Úplný zákaz odběru byl vydán už na řadu vodních toků,“ uvedl Jan Svejkovský, tiskový mluvčí Povodí Ohře.

Podle jeho slov ale Povodí Ohře zatím nemuselo přijímat zvláštní opatření. Snížily se sice odtoky z vodních nádrží, situace si ale nevyžádala potřebu řešit mimořádný stav. I nadále se například vodou z řeky Ohře pokračuje z čerpací stanice ve Stranné pod Nechranicemi v plnění jezera Most.

Situace se přitom v nejbližších dnech zlepšit nemá. „Oblačnosti začne přibývat až během noci na úterý. Přes Česko bude od severu postupovat slabá studená fronta, ani ta ale výrazné srážky nepřinese a sucho se tak bude prohlubovat,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.