Nesouhlasné hlasy proti výstavbě okružní křižovatky na Suzdalském náměstí se ozývají v Lounech.

Více o záměru čtěte
v souvisejících článcích vpravo!


Projekt za 70 milionů korun chce zastavit iniciátor petice Petr Srkal ze sdružení Severočeši.cz. Petice byla jedním z předvolebních témat tohoto sdružení, do zastupitelstva se sice ve volbách nedostalo, peticí se ale budou noví zastupitelé zabývat.

„V době, kdy se obyvatelé Loun a spádových obcí dovolávají obnovení zdravotní péče jako byla před uzavřením nemocnice, je takové plýtvání prostředky města naprosto trestuhodné,“ píše se mimo jiné v textu petice.

Pod text se podepsalo celkem 455 lidí, z toho ale „pouze“ 259 občanů Loun. „Rada petici projednala a doporučila zastupitelstvu trvat na usnesení z loňského roku,“ uvedla tajemnice Renáta Čapková.

Vizualizace budoucí podoby kruhového objezdu na Suzdalském náměstí v Lounech


Na podzim loňského roku zastupitelstvo schválilo společnou spolupráci s Ústeckým krajem na přípravě projektu výstavby křižovatky, zároveň odsouhlasilo, že Louny za finanční spoluúčast kraje převezmou do svého vlastnictví průtah městem. Jde o téměř tři kilometry silnic a dva mosty – zazděný podchod u autobusového nádraží a most přes řeku Ohři. Někteří zastupitelé byli proti, upozorňovali na budoucí finační náklady s údržbou těchto silnic, jejich kolegové je ale přehlasovali.

Objezd má řešit složitou křižovatku

Před několika týdny byla již podepsána s Ústeckým krajem smlouva o spolufinancování. Podle předběžných výpočtů by kraj zaplatil přes 36 milionů korun, město 33,5 milionů korun. S výdejem radnice počítá jak v investičním rozpočtu na rok 2011, tak i v předběžném na rok 2012. Křižovatka má nejenom vyřešit složitou dopravní situaci před Žateckou bránou, v lokalitě k tomu přibude více než 100 nových parkovacích míst.

Pokud by zastupitelé projekt stopli, muselo by město zaplatit krajskému úřadu pokutu ve výši pěti milionů korun. Peticí by se měli zastupitelé zabývat v 22. listopadu.