Dvě rozdílné tváře má mít v budoucnu Suzdalské náměstí v Lounech. Alespoň podle studie, se kterou teď pracuje radnice. Zobrazuje, jak by se měl proměnit prostor po zbourané kašně. Zatím v atraktivním místě proběhly jen dočasné úpravy.

Líbí se vám tento záměr? Hlasujte v anketě pod článkem

Původní modré bazény, místními pro svůj tvar přezdívané „ledviny", rozdrtily sbíječky loni v dubnu. Pod zemí zbyla jen technická část kašny. Město se pro tento krok rozhodlo kvůli havarijnímu stavu zařízení, které masivně propouštělo vodu do podloží.

Nová studie počítá se zelenou plochou místo pravého bazénu - pohledem od Žatecké brány. V přední části by měla být kašna, zapuštěná do země, okolo s lavičkami. Mohlo by jít o moderní a příjemné místo k odpočinku pro turisty nebo pro lidi čekající na autobus. Podle dostupných informací dokonce radnice zvažuje, že by kašna mohla být ozvučena a voda by tryskala podle nějakého vizuálního vzorce.

Projekt má vzniknout příští rok

close Kašna na Suzdalském náměstí v Lounech, v pozadí Žatecká brána zoom_in Naopak prostor po druhém bazénu, kde kdysi stříkaly vodotrysky, bude stylově sladěn s prvky ve zbytku města. Vzniknout tam má totiž přírodní jezírko, podle studie i s rostlinami, lemované kamennou scenérií. Stejný motiv lze najít například na kruhovém objezdu u polikliniky, na Rynečku nebo v odpočinkové zóně V Benátkách. Jako dominanta má zůstat Oktíbolz, dílo místního umělce Václava Jíry. Zbytek prostoru pak dotvoří zeleň a posezení s dalšími lavičkami. Dosud dochovaný můstek mezi oběma někdejšími bazény zmizí a terén bude pod novou dlažbou vyrovnán.

Na tuto zajímavou podívanou si ale lidé ještě počkají. Realizace má podle odhadů stát až 7 milionů korun. Louny tak pravděpodobně k vytvoření odpočinkového místa přistoupí pouze v případě získání významnější dotace. Termín se nedá odhadnout. Jasné je pouze to, že by přípravu projektové dokumentace na tuto akci měl financovat rozpočet města v roce 2015.