Už šest týdnů trvá informační embargo, které znemožňuje objasnit veřejnosti policejní akci na lounském Suzdalském náměstí. Ve středu 2. července tam do jednoho z obchodů vtrhla zásahová jednotka. Podobný obrázek byl ve stejné době k vidění také v Chebu a na dvou místech v Praze.

Po čem konkrétně policie „šla" a čeho se měli dopustit tři zadržení a následně obvinění lidé, však není ani po tak dlouhé době jasné. Dozorující státní zastupitelství zatím odmítá sdělit podrobnosti. „Embargo trvá. Kvůli stále probíhajícím úkonům nejsou k dispozici žádné nové informace," sdělil na dotaz Deníku Tomáš Hulan, mluvčí Krajského ředitelství policie Hlavního města Prahy, které akci realizovalo. Naznačil, že situace se v tomto ohledu zřejmě nezmění do konce srpna.

Mohlo jít o pašování

Výsledkem velké akce jsou tři lidé ve vazbě. Obviněni byli podle paragrafu 299. Ten hovoří o neoprávněném nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami nebo jejich částmi. Jak se nám podařilo zjistit, policie na tomto případu velmi úzce spolupracovala s Generálním ředitelstvím cel. Z toho se dá usuzovat, že mohlo jít o pašování chráněných druhů nebo nelegální obchod s jejich částmi.

Část veřejnosti spekuluje o obchodu se slonovinou. To však zatím není možné ani potvrdit, ani vyvrátit.