Kateřina Perglová a Jan Stejskal ze Žatce chystají na nadcházející víkend svatbu. Organizovat ji začali přibližně před dvěma měsíci. Tehdy ještě netušili, jaký neobvyklý problém je potká: kde sehnat pití k oslavě pro hosty, kteří si rádi přiťuknou sklenkou tvrdého alkoholu?

„Jednou o tom asi budeme vyprávět svým dětem. Mnoho takových lidí asi není, kteří by zažili svatební veselí bez možnosti koupit si tvrdý alkohol k přípitkům," uvedla na dotaz Deníku třicetiletá Kateřina Perglová (na snímku vpravo).

Kateřina PerglováSoučasnou prohibici ale berou oba snoubenci i jejich přátelé a hosté víceméně s humorem a nestresují se kvůli tomu, že by na jejich svatbě mělo něco zásadního chybět. „Naši příbuzní a přátelé, kteří na svatbu přijdou, mají většinou nejraději pivo a víno a tvrdému alkoholu zas tolik neholdují. Oslavu po obřadu budeme mít na zahradě a dohodli jsme se, že slavit budeme hlavně s pivem, vínem a dobrým jídlem. To zakázané není," směje se Kateřina.

Domácí zásoby

Když státní orgány před týdnem vyhlásily zákaz prodeje lihovin, účastníci chystané svatby se domluvili, že kdo z hostů chce tvrdý alkohol pít, přinese láhev ze svých domácích zásob, pokud má ještě nějakou k dispozici. „Takže nějaké lahve na chuť tam asi budou. Jiné zajišťovat nebudeme, ani nevím, kde bychom je teď měli kupovat. Do Německa pro ně nepojedeme," říká Kateřina.

Oba mladí lidé mají domluvený svatební obřad v sobotu na zámku Červený Hrádek u Chomutova, oslava pak proběhne na zahradě v Sedčicích.

Z redakce jim blahopřejeme a přejeme ve společném životě hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.