Svatba v máji, nevěsta na máry! Stará pověra, které se nevěsty zřejmě drží i dnes. Se svatbami se totiž až do června dveře netrhnou. Nevěsty, matriky a zámky se díky tomu ale vyhnuly problémům s pandemií koronaviru.

Oblíbený zámek Krásný Dvůr, kde mají svatebčané ke sňatku k dispozici zahrady i novogotický templ, má rezervované první termíny až v červnu. „Rušit, respektive přesunout na příští rok jsme museli pouze jednu svatbu, protože ženich a nevěsta žijí v Anglii. A jednu svatbu jsme přesunuli na podzim. Žádné velké změny s pandemií nenastaly,“ říká Andrea Minaříková, která svatby na zámku organizuje.

Pověra trvá

Lidé v minulosti varovali před sňatkem v jarních měsících kvůli pravděpodobnému brzkému otěhotnění nevěsty hned po svatbě. Těhotenství probíhalo v době žní, kdy se tvrdě dřelo na polích a námaha může ženu a plod ohrozit. Následující porod a šestinedělí v zimě, kdy bylo málo jídla a především živin, byly pro ženy další velké riziko. Podle Českého statistického úřadu patří květen stále k nejméně vyhledávaným pro uzavření sňatku. Počet svateb v tento měsíc ale stále stoupá.

Bezpečnostní opatření by neměly životní chvíle kazit ani v červnu, kdy už je svateb tradičně více. „Průměrně se u nás konají svatby do padesáti lidí, takže se vejdeme,“ vypočítává Minaříková.

Oblíbeným místem pro uzavření sňatku je i zámek Nový Hrad v Jimlíně. Ani tady se plány kvůli nemoci měnit příliš nemusely. „Zrušena zatím ještě nebyla žádná svatba. V dubnu měl proběhnout jeden svatební obřad, snoubenci se ho ale rozhodli posunout do září,“ přibližuje ředitel zámku Josef Kabát.

Jaromír Hykl s vnukem
Jaromír Hykl: Fotbalové Blšany navždy zůstanou v mém srdci

Zámky jsou připravené vyjít svatebčanům vstříc a v případě jejich zájmu mohou nad rámec harmonogramu další svatební termíny pro letošní rok s matrikou domluvit. Existenční záležitost to pro ně ale není. Svatební obřady nejsou zdroji příjmů, které by rozpočet památek fatálně zatížily. „Horší budou ztráty ze vstupného, pronájmů prostor a prodeje suvenýrů,“ poznamenává ředitel Kabát.

Starosta Postoloprt Zdeněk Pištora oddával v roušce.Zdroj: archiv Zdeňka PištoryČastějším místem pro sňatky než zámky bývají městské radnice. V Žatci tam loni vstoupilo do manželství 86 párů. Svatby zde v letošním roce měli zatím dvě, obě v únoru. V sobotu 25. dubna na zahradě Křížovy vily přibyly dvě další. Tentokrát už korigované hygienickými opatřeními.

„Sami snoubenci si o tento termín řekli. Nenastal žádný problém, všechny pokyny vydané ministerstvem vnitra byly dodrženy,“ ujišťuje žatecká matrikářka Drahuše Laiblová.

V pondělí 27. dubna oddával snoubence v roušce i starosta Postoloprt Zdeněk Pištora. „Dnes historický okamžik pro naši obřadní síň – oddával jsem v roušce. I toto přináší tahle doba,“ podělil se o svůj zážitek na sociálních sítích.