Lidé v Lounech debatovali o návrhu podoby náměstíčka před Vrchlického divadlem. Tzv. piazzeta, veřejný prostor před divadlem, by se mohla stát připomínkou světově uznávaného malíře Zdeňka Sýkory. Autorem návrhu je architekt Josef Pleskot. „Byla to výzva," řekl.

Architekt Josef Pleskot s modelem možné budoucí podoby Vrchlického divadla v LounechO tom, jak připomenout významného rodáka, se v Lounech mluvilo několik let. Nakonec jeden ze zastupitelů požádal Lenku Sýkorovou, manželku umělce, který patří ke světovým průkopníkům využití počítače při přípravě výtvarného díla, aby se úkolu zhostila. Ta oslovila známého architekta a přivedla ho před divadlo. „Hned na první pohled jsem viděl, že to půjde," zmínil Pleskot.

Odkaz na slavnou oponu

Není náhoda, že prostorem připomínky umělce má být divadlo. Sýkora totiž v roce 1962 vytvořil pro budovu ojedinělou protipožární oponu. „Město tak mohlo už dávno vlastnit dílo přímo od Sýkory," zmínila Sýkorová. Opona však během rekonstrukce objektu v roce 2002 zmizela. Připomíná ji velkoformátová fotografie ve vstupní hale. „Procházeli jsme divadlem a při pohledu na obraz mě napadlo, že by se proporce obrazu dala zvětšit. Pak už se to kreslilo samo," popsal Pleskot. Motiv z opony by se tak odrážel v černobílé geometrické dlažbě.

Připomeňte si: Slavného malíře Zdeňka Sýkoru bude možná připomínat speciální dlažba u divadla

Spolek Sýkora 2020 by chtěl, aby se po novém náměstíčku chodilo v roce 2020, kdy uplyne 100 let od narození výtvarníka, jenž podle manželky odmítal emigrovat a odmítal opustit Louny. Zemřel v roce 2011.

„Chceme si připomenout tohoto významného rodáka a vybudovat mu nějaké dílo do roku 2020. Ale čekám, že se k tomu přidají další lidé, kteří budou shánět peníze, že to břímě nebude jen na bedrech města," řekl lounský starosta Radovan Šabata. Náklady na vznik se odhadují předběžně na necelých šest milionů korun.

Vznikla už i petice na podporu vzniku projektu podle návrhu J. Pleskota. „Je na ní zatím 836 podpisů z celé Evropy, město Louny má ale 18 500 občanů a já chci znát názory všech," podotkl starosta.

Radka Fialová