Geometrická umělecká kompozice, kterou v roce 1962 vytvořil Zdeněk Sýkora, rodák z Loun a světově známý výtvarník, by mohla být trvalým způsobem vtisknuta do prostranství před budovou Divadla Jaroslava Vrchlického v Lounech, kde je v současnosti kamenná dlažba.

O realizaci této myšlenky usiluje Spolek Sýkora 2020, což je občanské sdružení, vzniklé v roce 2015. Nová podoba veřejné plochy před divadlem by podle představ spolku měla být odhalena právě v roce 2020. „To by byl ideální termín, protože v roce 2020 uplyne sto let od narození Zdeňka Sýkory," uvedl Jiří Jiroutek, předseda Spolku Sýkora 2020.

Psali jsme: Slavného malíře Zdeňka Sýkoru bude možná připomínat speciální dlažba u divadla

„Cílem našeho spolku je stát se partnerem města Loun a pomoci se zajištěním dostatečného finančního obnosu pro realizaci náměstíčka u divadla. Projekt jistě osloví nejen milovníky umění, ale stane se také významným turistickým lákadlem. Zdeněk Sýkora proslavil svou tvorbou město Louny. Nová podoba plochy u divadla by byla důstojnou připomínkou jeho celoživotního díla," vysvětlil Jiří Jiroutek.

Motiv z původní slavné opony

Slavná ztracená opona lounského divadla od Zdeňka Sýkory na obří fotografiiMotiv, který má být vytvořen na prostranství před divadlem, byl původně umístěn na železné protipožární lounské divadelní oponě. Právě pro tento účel ho Zdeněk Sýkora v roce 1962 vytvořil. Opona, jedinečné umělecké dílo, se ovšem ztratila. Zmizela během rekonstrukce divadla v letech 2001 – 2003 a pravděpodobně skončila rozřezaná ve sběrných surovinách.

Projekt přenesení motivu z bývalé opony na náměstíčko před divadlem nyní zpracovává architekt Josef Pleskot. Hotovou zakázku má odevzdat městu do poloviny června letošního roku. Jeho architektonický návrh pak posoudí zastupitelstvo města Loun a mělo by i určit, zda dojde či nedojde k realizaci na ploše před divadlem.

Město zaplatí dokumentaci

Za projektovou dokumentaci město Louny zaplatí 1,2 milionu korun. Taková je dohoda mezi městem a Spolkem Sýkora 2020. Celkové náklady na realizaci se ovšem odhadují na více než 6 milionů korun. Zajistit pomoc s dalším financováním projektu a také veřejnou podporu pro toto dílo si vzal za svůj úkol Spolek Sýkora 2020. Vlastní stavební práce by měly začít nejpozději v srpnu 2019, vyplývá ze současných odhadů.

Sto let od narození Zdeňka Sýkory uplyne 3. února 2020 a k tomuto datu by mělo být prostranství u divadla při ideálním stavu věcí podle představ členů spolku odhaleno.

Zdeněk Sýkora se narodil 3. února 1920 v Lounech a zemřel 12. července 2011 rovněž v Lounech. Byl to malíř, výtvarník a vysokoškolský učitel, je držitelem titulu Rytíř řádu umění a literatury, uděleného ve Francii v roce 2003, je také čestným občanem města Loun. Byl členem tvůrčí skupiny Křižovatka.

Pro vytvoření nové podoby náměstíčka před divadlem podle motivu od Zdeňka Sýkory se vyjádřila v Lounech a okolí více než tisícovka lidí, a to už v roce 2015, kdy Spolek Sýkora 2020 oslovil veřejnost s možností vyjádřit svůj názor v petici na podporu tohoto díla. Dnešní podpora je pravděpodobně ještě mnohem vyšší.

Připomeňte si: Návštěvníky festivalu fascinovaly světelné projekce