Vrchlického divadlo v Lounech bude ve čtvrtek 5. listopadu hostit zajímavou besedu. Jejím hostem bude uznávaný architekt Josef Pleskot. Řeč bude především právě o lounském divadle, respektive prostoru před ním, a poctě významnému malíři a místnímu rodákovi Zdeňkovi Sýkorovi.

Piazzetta před divadlem by se mohla v budoucnu proměnit v jednu velkou mozaiku, jejíž motiv vychází ze slavné Sýkorovy protipožární opony, která v roce 2001 zmizela z lounského divadla. Studii, veřejně prezentovanou v roce 2014, vytvořil J. Pleskot spolu s manželkou již zesnulého umělce Lenkou Sýkorovou. „Ten prostor působí provinčně, zdegradovaně, není to tak vznešené. Ty koule měly asi vynahradit monumentalitu, ale jsou tak trochu spíš dokladem propadu architektury 90. let, kdy se najednou mohlo téměř všechno," popsal tehdy svůj pohled na současnou podobu náměstíčka Josef Pleskot.

Připomeňte si: Místo před divadlem má být rámem pro Sýkorovu mozaiku

Model možné budoucí podoby prostoru před Vrchlického divadlem v Lounech. Vévodí mu mozaika od Zdeňka SýkoryNáklady na realizaci přestavby byly předběžně vyčísleny na 5,7 milionu korun.

Dostatek podpisů má přimět radnici k investici

Spolek Sýkora 2020, který setkání pořádá, jím chce získat veřejnou podporu pro vytvoření této pocty. A to ideálně v roce 2020, kdy uplyne sto let od autorova narození. „Věříme, že se nám podaří získat tolik podpisů, že pro město Louny nebude problém realizaci piazzetty zařadit do investičních plánů," vysvětluje spolek na svých webových stránkách. „Věříme, že toto dílo obohatí architektonickou podobu města a přitáhne do Loun také obdivovatele Sýkorovy tvorby z celého světa," dodávají členové kromě jiného.

Začátek besedy o této vizi je naplánován na 19. hodinu.