Už se to blíží! V Lounech brzy odhalí připomínku slavného rodáka, malíře Zdeňka Sýkory, jehož díla jsou k vidění v galeriích po celém světě. Doma ale dosud chyběl. Před lounským divadlem už se rýsuje proměna piazetty, jejíž dominantou má být Sýkorova černobílá mozaika.

Ke slavnostnímu odhalení piazetty dojde v listopadu, hotová má být v září. Aktuálně ale práce nabraly malé zpoždění. Na vině je nedávné tropické počasí, materiál by schnul příliš rychle. „Byla až příliš velká vedra, práce nemohly pokračovat. Ve velkém horku by mohla vrchní vrstva betonu popraskat a mozaika by se poškodila. Muselo se tak čekat na ochlazení,“ informoval lounský starosta Radovan Šabata.

Podle zástupců města i divadla není zpoždění velké. Je ale možné, že se dokončení o něco posune.

Úprava prostoru před lounským divadlem v posledních dnech rozvířila také další diskuzi ve městě. U části budovy divadla v ulici Osvoboditelů totiž vyrostlo vysoké lešení.

Lidé se dohadovali o důvodech, mnozí o práci na fasádě nevěděli. „Část fasády z ulice Osvoboditelů se bude čistit a přetírat. Zmizí oranžová barva, fasáda bude přebarvena tak, aby lépe zapadla do přeměny celé piazetty, aby lépe ladila se zbytkem budovy divadla, aby vše tvořilo estetický celek. Vše je podle návrhu architekta Josefa Pleskota,“ vysvětlil ředitel lounského divadla Vladimír Drápal. Část fasády divadla by se měla přebarvit do šedých odstínů.

Pocta umělci bude stát miliony

Úprava piazzetty Vrchlického divadla podle návrhu Zdeňka Sýkory, která začala v červnu, vyjde na více než 9,1 milionu korun.

Představení projektu v lounském divadle. Lenka Sýkorová, vdova po výtvarníkoviZdroj: Kateřina ZemanováČást nákladů, zhruba 1,4 milionu, zaplatí Spolek Sýkora 2020, který o instalaci umělcova díla v Lounech dlouhodobě usiloval a který uspořádal veřejnou sbírku. Významnou částkou do ní přispěla také manželka Zdeňka Sýkory. „Chápu, že investice z veřejných prostředků do kultury nikdy nebudou rozpočtovou prioritou, město není tak bohaté. Rozhodla jsem se tedy projekt finančně podpořit. Těším se, a spolu se mnou všichni Sýkorovi přátelé a obdivovatelé, až se už brzy po piazzettě projdeme. Černobílá kompozice se jistě stane charakteristickou dominantou Loun,“ řekla.

Na piazettě před kulturním stánkem bude vyobrazena Sýkorova mozaika, která byla dříve na oponě lounského divadla. Unikátní železná opona z roku 1962 ale záhadně zmizela při rekonstrukci lounského divadla. Skončila asi ve sběru.

O vytvoření připomínky významného rodáka se v Lounech mluvilo několik let. Části veřejnosti se ale nelíbil návrh úpravy piazetty a mluvila o jiných variantách. Po několika letech diskuzí nakonec lounští zastupitelé schválili umístění Sýkorovy mozaiky před divadlo, kde původně opona byla.

Základ piazzetty má tvořit betonová deska, finální vrstvou bude epoxidová stěrka, která umožní přesné narýsování geometrické kompozice díla. Černobílá mozaika tak nebude z dlaždic, ale bude „namalována“ jako obraz.