„V kategorii záchrana památky byla oceněna záchrana synagogy a domu č. p. 200 v Žatci. Tato synagoga je druhou největší v Čechách, ale od roku 1938 neslouží svému účelu a po desetiletí chátrala. Ve vybydleném stavu ji společně se sousedním objektem rabinátu v roce 2013 koupil Daniel Černý a zahájil náročný proces záchrany obou budov a obnovy jejich společenského využití,“připomněla mluvčí NPÚ Blanka Černá.

„V současné době je zpracovávána výstavní expozice, po jejímž dokončení budou oba objekty zpřístupněny veřejnosti. Daniel Černý tak nejen zachránil fyzickou podstatu dvou kulturních památek, ale přispěl také k rehabilitaci a oživení další části historického centra města,“ dodala mluvčí.

Synagoga v Žatci
Násilí, devastace, ale i naděje do budoucna. To je příběh synagogy v Žatci

Cena Patrimonium pro futuro hodnotí pozitivní a úspěšné počiny v oblasti památkové péče dokončené v předešlém roce. Za každý kraj mohou odborníci z NPÚ, garantující památkovou péči v jednotlivých regionech, vybrat zástupce, kteří se následně ucházejí o ocenění v daných kategoriích.

„Národní památkový ústav začal nejlepší počiny v památkové péči oceňovat v roce 2014. Za tu dobu se Patrimonium pro futuro stalo prestižním oceněním v oblasti kultury. Letošní 10. ročník je dokladem toho, že cena má v památkové péči své nezastupitelné místo. Osobně ji vnímám jako společenské poděkování a uznání všem, kteří se o památky dobře starají,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

V roce 2021 si cenu za záchranu památky odnesl Petr Antoni, předseda Spolku Mederova domu v Žatci, za záchranu gotického domu č. p. 102 v Žatci, jenž je jednou z nejstarších místních památek s jádrem ze 14. století. Porota ocenila mimořádné nasazení a odhodlání zachránit stavbu, jež byla považována za nezachranitelnou. Ocenila také zodpovědný přístup při provádění výzkumů a průzkumů, které přinesly zajímavé poznatky i podporu, kterou projekt záchrany získal ze strany místní komunity.

Mederův dům v Žatci prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Petr Antoni ukazuje původní tabulku s číslem popisným, která se našla při vyklízení nepořádku.
Rekonstrukce Mederova domu přinesla i těžké chvíle, říká Petr Antoni

V témže roce se stal vítězem kategorie restaurování památky městys Nepomyšl na Podbořansku za odkryv a restaurování nástěnných maleb v kostele sv. Mikuláše v Nepomyšli.

Porota ocenila nejen správný postup při obnově kostela, který umožnil objev významného díla, ale také zapojení obce, jež pečlivou obnovu a prezentaci souboru maleb financovala z vlastního rozpočtu.

Mohlo by vás zajímat: V nové čtvrti v Žatci vyrostl první řadový dům. Víme, kolik bydlení stojí

Zdroj: Deník/Petr Kinšt