„Stavební část rekonstrukce by měla skončit letos v srpnu, následovat bude instalace expozic. Pro veřejnost se žatecká synagoga otevře v příštím roce,“ sdělil Černý. Ten objekt i se sousedním rabinátem vlastní od roku 2013, kdy jej koupil v exekuční dražbě.

Synagoga v Žatci je po plzeňské druhá největší v Čechách, postavena byla v letech 1871 až 1872. Výzdoba fasády žatecké synagogy prošla obnovou, zcela nová vitrážová okna jsou z dílny manželů Kantových z Lubence na jihu Ústeckého kraje. Původní eternitové šablony na střeše nahradila přírodní břidlice.

Po rekonstrukci vnější podoba synagogy a rabínského domu odpovídají původní stavbě z 19. století s neobvyklou maurskou architekturou. „Vnitřní prostory budou naopak modernější a univerzálnější pro jakoukoliv výstavu, koncert či divadlo,“ připomněl mluvčí společnosti Metrostav Vojtěch Kostiha. Ta práce za zhruba 45 milionů korun provádí. V části interiérů bude i expozice o historii židovské komunity v Žatci.

Stavbaři se musí vypořádat s polohou synagogy v centru historické zástavby Žatce, která komplikuje logistiku. Úzké uličky neumožňují zásobování nákladní dopravou ani zřízení dočasných skladovacích prostor. „Materiál dopravujeme takřka každý den výhradně malými vozidly a v některých případech se nuceně vracíme k postupům ze ‚staré školy‘. Museli jsme třeba betonovat z klasické míchačky a ručně donesených pytlů s betonovou směsí, protože na místo nelze dopravit míchačku s pumpou,“ uvedl před časem vedoucí projektu Daniel Lipert.

Interiér synagogy vyniká mimořádnou akustikou. Ostatně, svědčí o tom i americký film Jentl z 80. let, který se přímo na žádost režisérky a herečky Barbry Streisand částečně odehrává právě v žatecké synagoze.

Synagoga v Žatci je po plzeňské druhá největší dochovaná v Čechách a patří k unikátním stavbám svého druhu. Vznikla v maurském stylu podle plánů architekta Johanna Staňka, který postavil synagogu také v sousedních Lounech. V roce 1911 prošla žatecká synagoga renovací, uvnitř byla vyzdobena malbami. V průběhu tzv. křišťálové noci z 9. na 10. listopadu 1938 ji vypálili nacisté. Protože se místní Němci obávali, že by oheň mohl přeskočit na okolní zástavbu, povolili hasičům požár uhasit, což synagogu zachránilo. Vnitřní vybavení se však nedochovalo. Od tehdejšího pogromu už žatecká synagoga nikdy nesloužila původnímu účelu. Během druhé světové války ji německá armáda využívala jako nemocnici, byla tam i pomocná škola. Po roce 1949 sloužila jako sklad civilní obrany a chátrala, od roku 1958 je synagoga kulturní nemovitou památkou.

Synagoga patří mezi čtveřici žateckých památek, na jejichž obnovu přišlo díky tomu, že město kandiduje na seznam UNESCO, významné dotace. Desítky milionů spolkly rekonstrukce radnice, domu u pivovaru, který se proměnil na muzeum pivovarnictví, nebo Mederova domu na náměstí 5. května. Ve všech třech případech stavební práce skončily.