Milionové dluhy na nájemném a totálně zdevastované bytové domy. Taková je aktuální situace v Sýrovicích. Přijde změna?

Kdo někdy projížděl Sýrovicemi na Podbořansku, ty „domy" dobře zná. Bytové domy kousek od hlavní silnice jsou bez řady oken, dveří, průhledné, radiátory jsou vytrhané, byty totálně zdevastované. Přitom podbořanská radnice před několika lety domy kompletně a nákladně zrekonstruovala.

Teď už ale vedení města došla trpělivost a rozhodlo se neutěšenou situaci v Sýrovicích řešit. Odmítají dávat další miliony na nové a nové opravy. Raději nechají domy, kde bydleli lidé, kteří dluží městu miliony korun za nájemné, zdemolovat. Letos přijde na řadu první, další v budoucnu.

Sýrovice - místo k žití?

„Rádi bychom ze Sýrovic opět udělali dobrou adresu pro bydlení. V budoucnu by na místě, kde jsou dnes problémové bytové domy, mohly vzniknout stavební parcely a pěkné rodinné domky. Věřím, že až se vyřeší problémy v Sýrovicích, že o pozemky tam bude zájem," představil plán Podbořan ve vesničce kousek od města starosta města Radek Reindl.

„Letos budeme demolovat jednu polovinu prvního bytového domu ve směru od Podbořan. Druhá polovina je soukromá, ta zůstane. V budoucnu pravděpodobně přistoupíme ke stejnému řešení i u druhého domu, musíme ale počkat, až vyprší podmínky dotace, za kterou se před lety domy kompletně opravovaly," pokračoval Radek Reindl.

Proti demolici vystoupil na podbořanském zastupitelstvu Lumír Šopf. Myslí si, že by radnice měla domy opět zachraňovat. „Rozumné by bylo domy zachránit, dosáhnout na dotace na opravu. Proč se to nedá dohromady? Mohou se tam pak nastěhovat nějací pořádní nájemníci. Město se má o svůj majetek řádně starat a ne jej bourat. Budeme v budoucnu bourat všechny problémy?" ptal se. Nesouhlasila s ním ale většina městských poslanců, další opravy se zdají jako zbytečné plýtvání penězi. „Někdy se člověk může snažit do roztrhání těla, ale když není odezva na druhé straně…," měl jasno Josef Čerňanský, radní a bývalý starosta Podbořan. I kdyby radnice domy opět opravila, existují obavy, že do problémové lokality by nikdo nechtěl jít bydlet. „Domy jsme před lety z dotací kompletně opravili, dali jsme je do pořádku, ale znovu je jejich obyvatelé zničili. Nemá to smysl," dodal.

Sociálně vyloučená lokalita

Problémy s nepřizpůsobivými občany, kteří dlouhodobě neplatí nájem, přitom v Sýrovicích řeší už řadu let. Vznikla tam problémová sociálně vyloučená lokalita.Bývalí nájemníci, kteří domy doslova rozebrali, dluží městu miliony korun na nájemném. Byli vystěhováni, ale město nemá příliš možností, jak vymoci dluhy. „Pokud bychom tam dali opět peníze, okrádali bychom o ně ostatní občany, kteří řádně platí nájem. Dávat tam znovu a znovu miliony je nesmyslné," myslí si starosta Podbořan Reindl.

K demolici první poloviny jednoho bytového domu by v Sýrovicích mělo dojít ještě letos. Radnice vypsala výběrové řízení na projektovou dokumentaci na demolici, pak už nebude nic bránit tomu, aby dům mohl jít k zemi. Oficiálně v domě už nikdo nebydlí, podle svědků tam ale často někdo přebývá. Tyto „obyvatele" domu bude muset radnice z objektu dostat. „Sýrovice tak dostanou šanci být opět pěknou vesnicí," doufá starosta Podbořan Radek Reindl.