V Českém středohoří se začíná opět dařit syslům obecným. Na svazích Rané a také na sousedním letišti Hrádek, kde syslové žijí, se totiž již několik let hospodaří tak, aby to těmto ohroženým hlodavcům co nejvíce vyhovovalo. Letos se tam celkový počet syslů odhaduje na 730 jedinců, což je zhruba 15 % české syslí populace.

„Díky projektu Life + a norským fondům můžeme na obou lokalitách vyřezávat dřeviny, kosit a pást, podobně jako se tu hospodařilo v minulosti. To syslům vyhovuje, jejich počet se podle odhadů z monitoringu zvýšil o 280 kusů za posledních pět let. Protože vrch Raná sousedí s letištěm Hrádek, pokusili jsme se roku 2013 o propojení obou míst travnatým spojovacím pásem. Ten už letos syslové obsadili minimálně do poloviny," uvedl Vladislav Kopecký z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ze škůdce je ohrožený druh

Sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce. Nyní je kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních 33 až 35 lokalitách. Počet syslů v ČR se k letošnímu roku odhaduje na cca 4300 - 4900 jedinců.

Syslové vymizeli především kvůli změnám v krajině a způsobu zemědělského hospodaření po 2. světové válce. Neprospělo jim rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkým travním porostem a používání chemických prostředků. Specifickou hrozbou pro poslední lokality je i volný pohyb koček, které jsou velmi zdatnými lovci těchto hlodavců.

Největší tuzemské kolonie syslů jsou aktuálně kromě Českého středohoří na letištích v Mladé Boleslavi Bezděčíně, ve Vyškově a v Brně Medlánkách. Aby sysel z naší přírody úplně nezmizel, připravila pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR speciální záchranný program.

Karolína Šůlová,
mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR