Desítky dětí ze žateckého klubu Bohemia sport měly být tento týden na sportovním soustředění v Žerotíně na Lounsku. Zůstaly ale v Žatci. Pobývají na lehkoatletickém stadionu Mládí, na jídlo chodí do žatecké restaurace Václavka. Tábor v Žerotíně zůstává po otravě čtyř desítek dětí z minulého týdne uzavřený.

„Situaci jsme museli řešit hodně rychle. Nakonec se nám podařilo zajistit náhradní řešení. Do Žerotína jsme neodjeli, děti spí ve stanech na Mládí,“ vysvětlila jednatelka spolku Bohemia sport Žatec Lucie Staňková.

Kuchyni v areálu v Žerotíně uzavřeli hygienici v minulém týdnu, když se tam přiotrávily čtyři desítky účastníků tábora. Děti zvracely, měly průjem a skončily v několika nemocnicích v kraji. Všechny už byly propuštěné.

Situací v kuchyni areálu se stále zabývají hygienici. „Odebrali jsme vzorky z části pokrmů a surovin, které byly připravené ke zpracování. Výsledky budeme mít v nejbližších dnech,“ sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková. Existuje podezření, že se účastníci tábora nakazili bakteriemi. Mohla za tím stát koprová omáčka, která byla k obědu, nebo večerní zapečené těstoviny.

V úterý 9. července kuchyni areálu opět navštíví hygienici. Budou zkoumat, zda se v ní situace zlepšila. Při kontrole v minulém týdnu zjistili, že celková čistota v ní nebyla v pořádku. Konstatovali zanedbaný úklid a dokonce našli trus od hlodavců. „Pokud bude kuchyně v pořádku, její provoz zakazovat nebudeme,“ dodala ředitelka.

Provozovatelem a majitelem areálu v Žerotíně je odborová organizace bývalé žatecké šroubárny. Jeho správce Otokar Baroch se k případu příliš vyjadřovat nechtěl. „K této situaci došlo u nás, co tady jedenáct, dvanáct let jsem, poprvé. Čekáme na výsledky od hygieny, abychom zjistili, proč se tak stalo,“ řekl.

Nezvyklý případ

Tak rozsáhlá otrava jídlem na táboře je v kraji ojedinělá. „Pracuji v tomto oboru od roku 1990, dosud jsem se s tím nesetkala. Jednou za čas se problémy na táborech objevují, ale že by onemocnělo tolik lidí najednou, to se nestává. A hlavně hned na začátku prázdnin. Na problémy spíše narážíme až v srpnu, kdy se v hygieně už někde polevuje,“ přiblížila Šimůnková. V současné době v Ústeckém kraji probíhají dvě desítky táborů. Hygienici provádějí několik kontrol týdně.

Areál letního dětského tábora se nachází na okraji obce Žerotín na Lounsku. Jeho kapacita je 120 lůžek ve čtyřlůžkových dvoupatrových chatkách bez elektřiny. Jídelna s kuchyní se nacházejí ve zděné budově. Během sezony ho různí organizátoři táborů hojně využívají.

Zdravotní problémy na letních táborech nejsou ničím výjimečným. V internetových diskuzích k události v Žerotíně je popsalo několik lidí. „Také jsem si to prožila v Jesenici, když jsem skončila v nemocnici na kapačkách. Něco bylo ve vodě a nikdo pořádně nevěděl, co se stalo. Prostě bohužel,“ uvedla Pavla Nováková.

„Jako dítě jsem si přivezla z tábora kdysi dávno žloutenku. I přes sebevětší kontrolu a snažení se může cokoliv stát. Nikdy nemáte jistotu,“ napsala například Ivana Wanderová.