VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti zažily na táboře skutečnou vojnu

ŽEROTÍN - Mladí táborníci si v Žerotíně užili disciplíny a vojenského výcviku.

17.7.2007 1
SDÍLEJ:

Mladí vojáci v akci při simulovaném pádu vrtulníkuFoto: archiv tábora

Skutečnou vojnu zažívali táborníci na letním táboře v Žerotíně od začátku letních prázdnin. Budíčky, vojenské hodnosti a pozdravy, bojový i teoretický výcvik a mnoho dalších podobných činností, to byl po dva týdny jejich denní chléb.

Vojna nebo středověk

Děti starští třinácti let zažily dva týdny letního tábora v duchu army softu, mladší a ti, kterým se do uniforem nechtělo, se na stejnou dobu ponořili do středověku.

K vojně samozřejmě patří uniformy, zbraně, praktický i teoretický výcvik. To vše se mladým dobrodruhům dostalo. Vedoucí nakoupili množství kuličkových zbraní pro různé bojové akce ze svých prostředků. Přispěl i provozovatel, odborová organizace Kovo Žatec. Celkem toto vybavení přišlo na přibližně 25 tisíc korun.

"Když nebyly zbraně v akci, uložily se bezpečně do skutečného muničního skladu, děti je neměli na chatkách. To platí i o těch, které si přivezly z domova“ ujistila Naďa Krejsová, zdravotnice a jakási dobrá duše táborového týmu vedoucích.

Kluci a holky tak oblékaly maskáčové uniformy a účastnili se různých akcí. „K tomu samozřejmě patří ochranné pomůcky jako brýle a podobně. Hlavní je bezpečnost,“ upozornila N. Krejsová s tím, že děti i vedoucí výborně spolupracovali a nikomu se nic nestalo. Ostatně vedoucí v rolích důstojníků měli oproti dětem ve vojenském prostředí značnou převahu. I mládež ale mohla postupně od vojínů za zásluhy sbírat vyšší hodnosti. Nejúspěšnější se překvapivě stala drobná divenka, Jana Ptáčková, která „to dotáhla“ až na hodnost rotného.

Budíček, rozcvička, úklid…

A jak že vypadal denní program? „V sedm hodin budíček, ostrá rozcvička a úklid ubikací. Ten potom kontrolovali vedoucí – důstojníci. Dopoledne jsme dělali například zdravotnické přednášky, učili se historii partyzánství nebo vojenské signály na bojišti,“ popsala N. Krejsová. Tyto znalosti se dětem při bojových hrách náramně hodily.

Čekaly je plánované i neplánované akce, noční poplachy a přepady. Přímo nadšeni byli táborníci při simulaci pádu vrtulníku. Nechyběly dýmovnice a tři týmy, soupeřící o záchranu nebo naopak o zajmutí jeho posádky. Připraven byl i výcvik boje v objektu. Pro tento účel vedoucí zajistili opuštěný kravín. „Deset vedoucích se postavilo partě čtyřiceti dětí. Ty je ale takticky doslova rozdrtily,“ směje se spokojeně N. Krejsová.

Vojenský tábor naučil nejen základům první pomoci a dalším dovednostem, ale také férovosti. Zásah kuličkovou zbraní totiž nejde dokázat. „Nikdo nešvindloval a když byl zasažen, oznámil to,“ dodává Krejsová.

Vedoucí pro hodnověrnost postavili v žerotínském areálu dva velké vojenské stany, jež posloužily jako důstojický klub. Že vojáci musí mít dobrou kondici přesvědčila táborníky například hezká opičí dráha. Ostatně Žerotín se svými lesy a skalkami je právě pro tento typ táborových aktivit ideální, což si také organizátoři tábora pochvalovali. Právě proto a pro obrovský pozitivní ohlas od dětí vedoucí slíbili, že vojenský tábor se bude v příštích letech opakovat.

Vojáci se postavili za mladší kamarády

Vojáci několikrát fungovali i jako jakási ochranka. To ve večerech, kdy probíhala táborová stezka odvahy. Kdo se z menších dětí hodně bál, jednoduše chytil svého staršího kamaráda za ruku a hurá do strašidelného lesa. Nakonec si tak krásné zážitky na celý život odvezli snad všichni.

Kdo se nechtěl stát vojákem nebo vojačkou, mohl si zvolit čtrnáctidenní pobyt ve středověku spolu s mladšímy dětmi. I ten ale určitě stál za to. Pod taktovkou vedoucí Pavlíny Kafríkové se uskutečnily například pohanské svatby zaláskovaných táborových párů. Chrámem se jim stala lesní jeskyně, kde při obřadu asistovali kněžka a mnich. Místo prstenů měly tři desítky párů pěkné věnečky z přírodních materiálů, květin a podobně. Vše se odehrávalo v mystické atmosféře za svitu svíček.

Druhý den po svatbě připravili vedoucí velkou hostinu. Řada přišla i na mnoho tradic. "Svatební noc jsme ale nedovolili," směje se Naďa Krejsová.

Táborový tým táhne za jeden provaz

Stejná parta lidí zajišťuje žerotínské tábory už pátým rokem. Začínalo pět kamarádů a na starosti mělo přibližně padesátku dětí. Vedoucí na Lounsko přijíždějí z Rokycan, Prahy, Liberce, Postoloprt a Loun. Dokonce se po celý rok, kromě mrazivých měsíců, vždy jednou měsíčně v táboře scházejí a plánují, co pro děti vymyslí příští sezonu.

Tentokrát pro děti připravili tábor Naďa Krejsová, Milan Krejsa, Martin Stanko, Vendula Poštová, Jana Imbrová, Luďa Bielik, Václav Hrubeš, Zdeněk Aulický, Miroslav Doležal a Pavel Hoblík.

Stovka dětí táboří poblíž rybníka v Žerotíně

17.7.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 26 000 Kč

Obsluha jeřábů autojeřábník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Počerady 61, Řidič sk. C s platným profesním průkazem, jeřábnický,vazačský průkaz, stravenky, příspěvek na životní a penzijní pojištění, dovolená 25 dní, zasílejte životopisy na email: veselska@esbas.cz, tel: 474 332 818 (6:30-15:00), osobně na sídle firmy ESB a.s. Tušimice 10 Kadaň. Pracoviště: E s b a.s., provozovna výškov-počerady 61, 440 01 Louny 1. Informace: Lenka Veselská, +420 474 332 818.

Výroba - Výroba Montážní dělník 25 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení operátor obrábění. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce:Průmyslová č.p. 386, Louny , Co ti můžeme nabídnout?, nástup možný IHNED, mzdu při nástupu od 25.000 Kč až 30.000 Kč (dle rozpisu směn a zkušeností) , přehodnocení mzdy po zkušební době a každoročně navyšování odměny za práci, odměnu za stoprocentní docházku, nadstandardní příplatky za práci v noci a o víkendech, 25 dnů dovolené,rozpis směn umožňuje si plánovat volný čas,příjemné a čisté pracovní prostředí, dlouhodobou jistotu pracovního místa, zajímavou práci ve stabilní mezinárodní společnosti, práce v regionu Louny, Co od tebe očekáváme? Jaké znalosti hledáme? Co bys měl/a umět?, mít chuť pracovat ve směnném nepřetržitém provozu (práce na 12hodinové směny: 2 dny volno, 2 dny ranní, 2 dny volno, 2 dny noční - takto opakující se cyklus), střední odborné vzdělání (vyučen) technického směru (vhodné pro absolventy), technické znalosti v oblasti obrábění a základní znalosti práce s PC, schopnost učit se novým postupům, obsluha moderních technických zařízení, zkušenost v obdobném provozu velkou výhodou, manuální zručnost, smysl pro detail a pečlivost, samostatný přístup a odpovědnost, Co budeš dělat? Za co budeš odpovědný/á?, obsluhovat automatické a poloatuomatické stroje, pracovat v týmu ,odpovídat za kvalitu výrobku, dotované stravování (obědy a poukázky), náborový příspěvek při doporučení nového zaměstnance, příspěvek zaměstnavatele na doplňkové penzijní spoření (III. pilíř), volnočasové poukázky, odměny a příspěvky u příležitosti životních a pracovních výročí a událostí, firemní a zájmové akce pro zaměstnance, kontakt: telefonicky 7:00-15:30 hod na č. 415626511, 415626526,415626580, na email: informace@fkc.cz, prace@fkc.cz. Pracoviště: Fujikoki czech s.r.o. - provozovna louny, Průmyslová, č.p. 386, 439 02 Cítoliby. Informace: Kateřina Janáčková, +420 415 626 511,415 626 526.

Výroba - Výroba Seřizovači 19 500 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Operational Worker / Obsluha CNC strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce: Louny, Václava Majera 2730, Do nepřetržitého provozu (12 h směny, krátký - dlouhý týden) hledáme zaměstnance pro obsluhu CNC strojů, práce je vstoje, pochůzí.Ideální kandidát by se měl orientovat ve výkresové dokumentaci a ovládat základní strojírenská měřidla. Vhodné pro absolventy technických oborů (obráběč kovů, automechanik, instalatér), může být i nedoučený s praxí v obdobném provozu. Zdravotní způsobilost: zdvihání břemen v limitu pro muže, ne kardiostimulátor, ne alergie na oleje a emulze, oči v pořádku, schopný pracovat v noci., Nabízíme zázemí stabilní společnosti a přátelský kolektiv. Důkladně zaškolíme. Strukturovaný životopis zašlete e-mailem na HR@ishimitsu.cz. Pracoviště: Ishimitsu manufacturing czech s. r. o.,, Václava Majera, č.p. 2730, 440 01 Louny 1. Informace: Lenka Ekrtová, +420 415 930 414.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 20 000 Kč

Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen Asistentka prodeje a servisu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: ŽÁČEK AG s.r.o., 5. května 429, 440 01 Dobroměřice, Požadujeme: středoškolské vzdělání, organizační a komunikační schopnosti, zodpovědnost, samostatnost, příjemné vystupování, schopnost týmové práce, nutná znalost práce na PC (Word, Excel, Outlook, Internet), znalost ekonomického systému HELIOS výhodou, znalost logistiky výhodou, podmínka: znalost německého jazyka slovem i písmem, ochota učit se novým věcem., Nabízíme: Silné zázemí stabilní a prosperující společnosti na českém trhu, seriózní jednání, , prostor pro samostatnou, zodpovědnou a perspektivní práci, příležitost k odbornému rozvoji, příjemné pracovní prostředí, odpovídající finanční ohodnocení, nástupní mzda od 20 000,- Kč. NÁSTUP MOŽNÝ IHNED!, Kontakt: Monika Žáčková, tel: 724 857 801, mail: zackova@zacekag.cz - strukturovaný životopis. Pracoviště: Žáček ag s.r.o. dobroměřice, 5. května, č.p. 429, 440 01 Louny 1. Informace: Monika Žáčková, +420 724 857 801.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městské divadlo Žatec

Žatecké divadlo a jeho okolí mají zvelebit architekti

Vedro v Mostě.
13

Teploty budou v následujících týdnech průměrné. Pršet bude jen občas

Hvězda Robin Hanzl: NHL? Ta už asi nevyjde. Mám svůj věk

Ústecký kraj - O tom, že je Robin Hanzl výborný hokejista, psát ani nemusíme. V Čechách se po angažmá v Litvínově vypracoval mezi elitu zdejších forwardů. Jenže to mu nestačilo. A tak před čtrnácti měsíci kývl na nabídku Nižněkamsku.

Autobusy budou stavět v Lounech u kotelny. U Luny se opravuje

Louny - Kvůli opravám chodníků bude autobusová zastávka Louny, Luna ve směru do centra města pro všechny linky od 16. července do 31. srpna zrušena.

Místo dieselů elektřina. Kraj vybírá dopravce i pro trať mezi Žatcem a Mostem

Ústecký kraj - Na české železnici potichu finišuje jedna z velkých soutěží na provoz regionálních vlaků, která ve skutečnosti není formálně ani soutěží, ale „průzkumem trhu“.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT