Lidé ze Stroupče jezdí do Žatce taxíkem, na který jim přispívá Obecní úřad v Žiželicích, pod jehož správu vesnice se stovkou obyvatel spadá.

Obecní pokladna tak ušetří dvě třetiny peněz, než kdyby místo taxíku dotovala autobusovou linku.

Model funguje už pět let, obec je s ním podle slov starosty Petra Kvítka spokojená. „Za taxi zaplatíme ročně zhruba 12 tisíc korun. Kdybychom dotovali autobusovou linku, stálo by nás to 30 až 40 tisíc korun,“ sdělil starosta.

Ze Stroupče do Žatce jezdí ráno kolem páté a sedmé hodiny dva autobusy, zpět jede až ve tři hodiny odpoledne. „Pro lidi, kteří jedou ráno k lékaři nebo na úřad, jede odpolední spoj příliš pozdě. V Žatci si potřebnou věc vyřídí během hodiny až dvou a pak se nemají autobusem jak dostat zpět do Stroupče,“ vysvětlil starosta.

Taxi stejně jako autobusem

Spíš než k objednání další autobusové linky obec přistoupila k levnější spolupráci s taxikářem. „Funguje tak, že lidé si u obecního zastupitele ve Stroupči koupí kartičky, které pak dají taxikáři. Zaplatí za ně stejnou cenu, jakou stojí autobus. Víme tak přesně, kolik lidí taxi využilo a zbylé náklady taxikáři pak obecní úřad doplatí,“ vysvětlil P. Kvítek.

Cesta autobusem i „taxíkem“ vyjde obyvatele na 23 korun. Taxi k cestám ze Stroupče do Žatce a zpět mohou využívat ve středu ve stanovený čas, nebo na zavolání.