Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Technické centrum u Žatce krajští zastupitelé neschválili

Žatec - Po zveřejnění záměru se ozvaly hlasy, aby místo zóny Triangle vzniklo přímo ve městě.

9.9.2015
SDÍLEJ:

Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, kde sídlil podnik Fruta. Objekt má být spolu s dalšími 90 budovami ve městě zapsán do seznamu UNESCO. Někteří představitele Žatce by zvažované technické centrum rádi viděli právě tam. Foto: Zdeněk Bejček

Záměr výstavby multifunkčního technického centra u Žatce v průmyslové zóně Triangle se zadrhl. V pondělí 7. září ho i přes doporučení rady neschválili krajští zastupitelé. Vadilo jim, že je záměr v současné podobě málo připravený. Podle některých z nich je navíc nereálné, aby sám na sebe vydělával. Někteří krajští zastupitelé také argumentovali, že zóna Triangle u Žatce je „z ruky" a není jistý tak velký zájem návštěvníků, s jakým předkladatelé návrhu počítají.

Záměr je nyní pozastaven. Není zatím jasné, zda se k němu vedení kraje a jeho příspěvkové organizace SPZ Triangle vrátí, přepracují jej a znovu předloží zastupitelům ke schválení.

Technicky vzdělaní lidé chybějí

Centrum má zábavnou formou přilákat mladé lidi ke studiu technických oborů. Právě technicky vzdělaní lidé dnes na trhu práce mnohým zaměstnavatelům v regionu chybějí. A to i přes stále vysokou nezaměstnanost. Další náplní centra má být zábavná prezentace vědy a techniky, chybět nemají laboratoře, speciální učebny i prostory pro praktickou výuku. Podobné technické parky už jsou v Plzni nebo Liberci. Náklady na vznik technického centra u Žatce se odhadují na 420 milionů korun.

Připomeňte si: U Žatce se chystá technické centrum. Za 420 milionů

To, že záměr není zatím příliš připraven, přiznávají i zástupci krajské příspěvkové organizace SPZ Triangle. „Investiční záměr byl zpracován ve velké rychlosti a není zatím úplně detailně rozpracován. V podstatě měl dokument, který jsme vám předložili, řešit jen základ pro další stupeň projektové dokumentace, to znamená územní řízení," sdělil krajským zastupitelům Jaroslav Krch, ředitel SPZ Triangle.

„Průmyslová zóna Triangle je místem, kde by toto smysluplné centrum mohlo být. Na jeho výstavbu bychom mohli čerpat peníze z dotací a výnosů ze zóny Triangle, které stejně nemůžeme nikam jinam vložit," sdělil Jaroslav Krch.

Bude centrum v bývalé Frutě?

Ze Žatce se po zveřejnění zmíněného záměru ozvaly hlasy, aby technické centrum bylo postaveno přímo ve městě. „Je nesmysl, aby na zelené louce mezi továrními halami v zóně Triangle vyrostlo nové technické centrum, když v nejbližším městě, v Žatci, je řada prostorů, kde by mohlo vzniknout. Například v bývalém nevyužitém pivovaru Dreher (bývalá Fruta - poznámka redakce) nebo v nevyužívaných chmelařských objektech," sdělil Jiří Vaníček, městský architekt. „Myšlenku, že by technické centrum bylo v Žatci, plně podporuji a souhlasím s ní," řekl Jaroslav Špička, místostarosta Žatce s tím, že se město pokusí na toto téma vyvolat jednání s Ústeckým krajem.

Technické centrum by městu přineslo další rozšíření turistické nabídky. Navíc by mohlo oživit jeden z dalších chmelařských technických objektů, se kterými usiluje Žatec o zapsání na seznam památek UNESCO.

Autor: Petr Kinšt

9.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Ilustrační foto

Kulturní tipy: Ples, koncerty, drakiáda i strašidelná procházka

ANKETA: Zavedli byste v České republice euro?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Chaty ve Smolnici vykrádal padesátiletý muž

Smolnice - Po zloději zůstala majitelům objektů škoda téměř třicet tisíc korun.

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Ústí nad Labem - Jedni zůstanou se svými voliči doma. Další kandidáti v sobotu odcestují po uzavření volebních místností do pražských partajních centrál. Všichni ale chtějí získat co nejvíc křesel v Poslanecké sněmovně.

Speciální vlak ukončí sezonu na Švestkové dráze

Lounsko - Speciální souprava se salonním vozem projede trať Českým středohořím příští víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení