Unikátní stavba v zámeckém parku v Krásném Dvoře na Podbořansku, novogotický templ, by se měla letos na konci jara začít opravovat. Příští rok na jaře se pak památka u golfového hřiště otevře veřejnosti. Zároveň s tím dojde na obnovu sochy polního maršála Karla Filipa Schwarzenberga, která se nachází uvnitř památky. Půjde o první rozsáhlou obnovu objektu v zámeckém parku v Krásném Dvoře za řadu let.

Stav templu, lidově rozhledny, je neutěšený. Rok od roku se zhoršuje, je v havarijním stavu. „Templ je v zoufalém stavu, jeho obnova opravdu přichází na poslední chvíli," řekla Michaela Hofmanová, kastelánka státního zámku Krásný Dvůr. „Templ je v takovém stavu, že je nebezpečný i pro návštěvníky parku, kteří chodí kolem něj," dodal Petr Tomáš, manažer projektu obnovy templu.

Oprava má stát 16 milionů korun

Novogotický templ v zámeckém parku v Krásném Dvoře je ve špatném stavu. Jeho obnova by měla stát 16,3 milionu korun, z čehož 13 milionů pokryje dotace z tzv. norských fondů. Zbytek zaplatí Ministerstvo kultury. Práce by měly skončit v dubnu příštího roku, pak se otevře pro veřejnost. „Pokud je mi známo, templ nikdy přístupný veřejnosti nebyl. Je v něm jen socha Karla Filipa Schwarzenberga. Po obnově památky tam bude také expozice o parku v Krásném Dvoře, obecně o krajinářských parcích a zahradní architektuře. Obnoví se venkovní schodiště a vznikne nová vyhlídková plošina na vrcholu stavby, Objekt dostane zpět barevná vitrážová okna," vysvětlila kastelánka.

V templu by po jeho obnově měly také probíhat koncerty a jiné kulturní akce, pořádat se v něm mají též vzdělávací programy pro žáky a studenty.

K pracím na templu došlo naposledy v osmdesátých letech 20. století, neproběhly ale úplně podle současných standardů památkářů. „Na druhou stranu i když se tehdejší práce dělaly necitlivě k památce, můžeme být za ně dnes rádi, neboť by bez nich už asi templ nestál," dodala kastelánka.

Novogotický templ v nejvyšším bodě zámeckého parku v Krásném Dvoře je unikátní v několika ohledech. Vyjadřuje to i nejvyšší státní stupeň jeho památkové ochrany. Jednak je to výjimečná stavba zahradní architektury, kterou v roce 1792 navrhoval sám majitel krásnodvorského panství Jan Rudolf Černín. Má ale též dvě zajímavá prvenství je první novogotickou stavbou v Čechách a také první romantickou vyhlídkovou věží v České republice.

Hledá se hlava

V rámci obnovy novogotického templu se dočká zrestaurování i socha maršála Karla Filipa Schwarzenberga, která se nachází uvnitř. Je desítky let ve špatném stavu, chybějí jí obě ruce i hlava. „O pískovcové hlavě se tradovalo, že se nachází v soukromém držení kdesi na Žatecku. Jedná se však o nepotvrzenou spekulaci. Kdyby to byla pravda, byli bychom samozřejmě rádi, kdyby se nám její současný majitel ozval," říká Miroslav Vachek, administrátor projektu. „Cílem restaurování sochy je její navrácení do původní podoby. Studium archivních materiálů přineslo několik zajímavých zjištění. Jedním z nich byl objev modelu sochy na zámku Orlík. Ten bude základním zdrojem pro její obnovu," dodal.

Sochu maršála Karla Filipa Schwarzenberga, který vítězně vybojoval Bitvu národů s Napoleonovými vojsky v roce 1813 u Lipska, nechali zhotovit Černínové, majitelé zámku v Krásném Dvoře, v roce 1847. Jejím autorem je Josef Max. Karel Filip Schwarzenberg byl zakladatelem mladší, tzv. orlické větve Schwarzenbergů. Jeho přímým potomkem je český politik, předseda TOP 09 a předloňský neúspěšný kandidát na českého prezidenta Karel Schwarzenberg.