Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé: nemáme informace o teplárenské

Žatec - Někteří členové žateckého zastupitelstva si stěžují, že přesně nevědí, co se ve firmě vlastněné městem děje.

26.6.2011
SDÍLEJ:

Rozlehlé staveniště v areálu Žatecké teplárenské společnosti v Perči v době, kdy tam vznikala nová výtopna.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Někteří opoziční zastupitelé v Žatci si stěžují, že nemají informace o Žatecké teplárenské (ŽT).

Vadí jim, že nedostali odpovědi na otázky týkající se výstavby nového zdroje ve výtopně v Perči. Loni tam byla zprovozněna nová kotelna, která z biomasy vyrábí kromě tepla i elektrickou energii. Zároveň v areálu kotelny vyrostla nová administrativní budova, kam se přestěhovalo ředitelství společnosti ze žateckého Podměstí. ŽT dodává do většiny domácností ve městě teplo a teplou vodu, jejím stoprocentním vlastníkem je město.

Někteří zastupitelé už několikrát vznesli dotazy směřující k těmto investicím, podle nich jim nebyly dostatečně zodpovězeny. „Na dotazy bylo odpovězeno stroze, takže jsem se v podstatě nic nedověděl a z požadovaných písemností jsem neobdržel nic,“ uvedl zastupitel Karel Krčmárik (KSČM). Ten požadoval mimo jiných informace o výstavbě administrativní budovy, neboť výsledná cena, téměř šest milionů, se mu zdá příliš vysoká. Další jeho otázka se týkala toho, zda je nová kotelna zkolaudována a pokud ne, tak co kolaudaci brání.

Vše o přestavbě této výtopny čtěte v souvisejících článcích vpravo!


Jeho dotazy směřovaly na radu města, jejíž členkou je i ředitelka ŽT Alena Hlávková. Ta mu na jednáních zastupitelstva už dvakrát sdělila, že zodpovězení některých otázek jí brání obchodní tajemství. „Moje dotazy v žádném případě nesměřují do oblastí, které by s obchodním tajemstvím souvisely,“ reagoval Karel Krčmárik.

Nespokojen s odpověďmi na dotazy týkajících se ŽT je i další opoziční zastupitel – Pavel Aschenbrenner (ODS). „Proč nechce paní ředitelka říci, jak si ta teplárna stojí? A ty tři řádky, které nám napsala jako odpověď, to je katastrofa,“ sdělil Deníku. Z červnového jednání zastupitelstva kvůli ŽT z jeho jednání demonstrativně odešel.

Ředitelka: rozhodně nic netajíme

Ředitelka ŽT a radní Alena Hlávková oponuje. Tvrdí, že dokumenty, které zastupitelé požadovali, nabízela, prý to ale odmítli. „Tyto útoky nechápu. Celá investice byla přísně sledována nejen ze strany banky, protože financovala vlastně téměř celé dílo. Navíc jsme byli a jsme pod dohledem nezávislého soudního znalce, který vždy kontroloval a posuzoval výši nákladů,“ uvedla ředitelka ŽT. Z odpovědí, které Deníku poskytla, vyplývá, že kolaudace nové výtopny ještě neproběhla, termín je do konce srpna letošního roku. „Museli jsme projít řadou velkých kontrol, hlavně z inspektorátu bezpečnosti práce, hasičů a podobně, aby bylo vše v pořádku. Navíc některé kontroly byly na udání, takže díky nim došlo též ke skluzu. Provedení kolaudace nebrání nic a to že není, nemá žádný vliv na provoz ani výrobu elektrické energie a tepla,“ sdělila. Rovněž vyvrací argument, že by cena za administrativní budovu byla vysoká. „Rozlohově je velikost zázemí rovna dvěma rodinným domkům, součástí ceny byly veškeré inženýrské sítě, horkovod, venkovní úpravy a povrchy , oplocení , vybavení a pětileté záruka. Takže cena 5,8 milionu je ještě nízká,“ tvrdí.

„V žádném případě nic netajíme, jen se řídíme v mezích zákona. Zastupitelé nenesou v případě zneužití informací žádné osobní ani jiné důsledky, kdežto představenstvo společnosti je odpovědné celým svým osobním majetkem. Zneužití informací by mělo velký dopad na bonitu společnosti, obchodní vztahy a snížení hodnoty majetku města,“ uvedla ředitelka ŽT.

Co řekly obě strany ke sporu o informaceJUDr. Karel Krčmárik

Dotazy týkající se ŽT nebyly vzneseny na ředitelku ŽT, ale na radu. Paní starostka v rámci jednání zastupitelstva dala slovo paní ředitelce a zřejmě jí uložila i zpracování odpovědí, které mi byly následně emailem paní ředitelkou doručeny. Již ze samého názvu dokumentu, který byl nazvaný koncept, bylo zřejmé, že se má jednat o pouhou přípravu, resp. budoucí nástin odpovědí. Proto jsem nepochopil otázku paní starostky, kterou mi na jednání zastupitelstva položila, zda nejsem spokojen s názvem emilové zprávy, či s jeho obsahem. Samozřejmě, že název dokumentu nebyl rozhodující, rozhodujcí je vždy obsah. Samozřejmě, že to byl ze strany rady nesprávný postup a já očekávám, že rada na moje dotazy odpoví.

K věci. Požadoval jsem předání položkového rozpočtu k výstavbě administrativní budovy, jejíž cena činila téměř 6,0 mil. Kč bez DPH. Uvedená cena je podle mého názoru vysoká, neboť se jedná o přízemní budovu a domnívám se, že o nepodsklepenou.

Další otázka se týkala toho, zda je již provedena kolaudace díla a pokud ne, tak co kolaudaci brání. Ne nepodstatná otázka se týkala toho, jak proběhlo předávací řízení a zda se tohoto řízení zúčastnil stavební dozor, resp. technický dozor investora. V rámci této otázky jsem požadoval předávací protokol včetně vyjádření TDI (technický dozor investora - pozn. red.) a v návaznosti na to jsem se zajímal o to, jak jsou odstraňovány případně zjištěné závady.

Dále jsem se ptal, zda je dílo ve zkušebním provozu a zda případný zkušební provoz má vliv na výsledky hospodaření a dále na to, zda zhotoviteli díla byla v rámci zkušebního, provozu vyplácena odměna.

Na dotazy bylo odpovězeno stroze, takže jsem se v podstatě nic nedověděl a z požadovaných písemností jsem neobdržel nic.

Nesdělení konkrétních odpovědí a nepředání písemných podkladů údajně brání, jak zdůrazňuje paní ředitelka, ochrana obchodního tajemství. V rámci svého přesvědčení o obchodním tajemství se však paní ředitelka neodkazuje na žádné konkrétní ustanovení obchodního zákoníku, ani nemůže, protože moje dotazy v žádném případě nesměřují do oblastí, které by s obchodním tajemstvím souvisely.


Ing. Alena Hlávková


Argumentace pana JUDr. Krčmárika pramení z jeho neznalosti. Výstavba zázemí byla součástí celého díla a bylo vysoutěženo celé dílo a ne jeho dílčí části. Nicméně ceny jednotlivých částí díla byly takto: kotelna na biomasu s modulem ORC 272 mio Kč, horkovod 30 mio, zázemí kotelny 5,8 mio Kč, celkem 308 mio Kč. Původní rozpočet byl 343 mio, takže je vidět, že všechny části prošly výraznými úspornými škrty. Rozlohově je velikost zázemí rovna dvěma rodinným domkům, součástí ceny byly veškeré inženýrské sítě, horkovod, venkovní úpravy a povrchy, oplocení, vybavení a pětileté záruka. Takže cena je opravdu na množství celkově odvedené práce nízká. Navíc financující banka si nechala zpracovat odhad nezávislým soudním znalcem, který odhadl hodnotu dokonce vyšší než jsme vlastně zaplatili. Takže město Žatec má v případě výstavby kotelny zhodnocen svůj majetek ještě lépe. K výstavbě zázemí jsme přistoupili z úsporných důvodů. Protože cena tepla je dána státem a ne vlastníkem, tak každá teplárna musí dodržovat pravidla pro stanovení ceny, kde je od r. 2008 přísné nařízení snižovat náklady na budovy ředitelství apod. Dále díky zázemí šetříme za pohonné hmoty, energie apod., což má samozřejmě vliv i do ceny tepla.

Kolaudace má termín do 31. 8. 2011. Nebrání jejímu provedení nic, a to, že není, nemá žádný vliv na provoz ani výrobu elektrické energie a tepla. Museli jsme projít řadou velkých kontrol, hlavně z inspektorátu bezpečnosti práce, hasičů apod., aby bylo vše v pořádku. Navíc některé kontroly byly na udání, takže díky nim došlo též ke skluzu. Takováto investice není jednoduchá tak, jak si někteří zastupitelé představují, a rozhodně nekončí tím, že se „podpálí“ pod kotlem. Zde začíná další práce, a to uvést tuto investici v život tak, aby splňovala to, co se od ní očekává.

Můj osobní názor je ten, že naprosto nechápu útoky pana doktora, kam směřují. Celá investice byla přísně sledována nejen za strany financující banky, která si velice pečlivě hlídala svoje investice a vynaložení finančních prostředků, protože financovala vlastně téměř celé dílo. Navíc jsme byli a jsme pod dohledem nezávislého soudního znalce, který vždy kontroloval a posuzoval výši nákladů. Jako laik v oblasti stavebnictví jsem tomu byla ráda.

Panu doktorovi jsme, já z pověření představenstva a dokonce i paní starostka, nabízely, že má dveře v teplárenské kdykoliv otevřeny a že mu budou předloženy jako zastupiteli jakékoliv dokumenty, které si vyžádá, což odmítl. V žádném případě nic tajíme, jen se řídíme v mezích zákona. Pan doktor nenese v případě zneužití informací žádné osobní ani jiné důsledky, kdežto představenstvo společnosti je odpovědné celým svým osobním majetkem. Zneužití informací by mělo velký dopad na bonitu společnosti, obchodní vztahy a snížení hodnoty majetku města. A dle mého názoru jsme postavili městu moderní teplárnu, která jako majetek města by měla nadále sloužit občanům pro udržení ceny tepla v přijatelné míře a ne za účelem zisku, jak někteří zastupitelé požadují. Uvědomme si, že ten zisk půjde z kapes občanů, a to v ceně tepla, což je i v rozporu s nařízeními na tvorbu ceny tepla. A z toho, že teplárna za tento projekt obdržela cenu Projekt roku 2010, je zřejmé, že jsme provedli investici dobře a jsme na dobré cestě ve svém strategickém rozvoji.


Texty nebyly redakcí po obsahové stránce nijak upravovány.

Autor: Petr Kinšt

26.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vlakovou zastávku u Radonic zruší. Místo toho budou světla u cesty

Národní házená - ilustrační foto

Šroubárna má dvě důležité výhry, vzdálila se bojům o udržení v první lize

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Dálnice v okrese Louny zůstanou pro osobní auta bez poplatků

Okres Louny – Nové úseky zatím neovlivní povinnost mít dálniční známku. V budoucnu ale ano.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Od revoluce se do Sněmovny vydalo jen sedm lidí z okresu Louny

Okres Louny - Za sedmadvacet svobodných let měl okres Louny jen sedm poslanců, dva navíc v regionu nebydleli a jen dojížděli. Letos jsou šance na poslance velké, řada lidí je na vrcholu kandidátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení