Machové nabídli pobyt na podzim, kdy začne ramadán a většina Arabů odjede. Pojišťovna vozíčkářce zajistila náhradu, státní Janské Lázně, kterým pes nevadí.

"Bez pomoci asistenčního psa se neobejdu," řekla Deníku Machová. Kdyby byla v lázních bez psa, hrozilo by podle ní, že pes ztratí každodenní návyky a musel by jít minimálně na půl roku na přecvičení. Speciální pes má hodnotu 200 tisíc korun. Umí klienta například svléknout, zapnout počítač nebo přinést zvonící mobilní telefon.

"Toto omezení je stanoveno pro období od 1. dubna do 30. září, kdy vysoká návštěvnost arabské klientely v našich lázeňských domech tento doprovod nedovoluje," sdělil Machové v oficiálním dopise Karel Weigl, generální ředitel a předseda představentva akciové společnosti Lázně Teplice v Čechách. Deníku řekl, že na rozhodnutí trvá. Odvolává se na smlouvu se zástupcem arabské strany, že v létě lázně pro Araby vytvoří podmínky respektující jejich kulturní a náboženské zvyklosti.

"Jejich kulturní zvyklostí je, že pes je špinavé zvíře. Nejsou ochotni sdílet se psem ubytování, natož aby pes chodil jako asistent například do jídelny," řekl Weigl a dodal: "Musím říct, že mě to vcelku mrzí. Ale kdybych se staral jen o pojištěnce, musel bych lázně zavřít, protože bych je nemohl uživit."

Zástupce Ústředí muslimských obcí v ČR Vladimír Sáňka ale nevidí v přítomnosti psa problém. Muslimům psi hlídají domy a stáda. "Když zdravotně postižený potřebuje psa, tak je to něco, co má přednost," uvedl Sáňka. Proto ho překvapuje obava ředitele lázní, že by pobyt psa mohl pohoršovat arabskou klientelu.