Obyvatelé Žatce napojeni na centrální rozvody tepla se letos musí připravit na jeho zdražení. To bude vyšší než na jaké byli zvyklí v minulých letech.

Cena tepla v Žatci v minulých letech meziročně rostla zhruba o čtyři až pět procent, letos bude zvýšení o průměrných 7,3 procenta. Více si připlatí lidé v panelácích, nižší zdražení čeká obyvatele rodinných domů, kteří jsou napojeni na tzv. primární odběry.

O cenách tepla Žatecké teplárenské (ŽT) rozhodla v minulých dnech v působnosti valné hromady rada města. „I po zvýšení se v Žatci jedná o jednu ze tří nejnižších sazeb za teplo ve městech v rámci České republiky,“ řekl Jan Novotný, místostarosta Žatce.

Na vyšším zdražení se podepsalo hlavně navýšení daně z přidané hodnoty, která u tepla vzrostla od 1. ledna 2012 z deseti na 14 procent. Podle údajů Teplárenského sdružení většinou teplárny v ČR od 1. ledna 2012 zdražovaly v rozsahu mezi šesti a devíti procenty.

Plán na letošek: zisk deset milionů

Radní v Žatci schválili ekonomický plán ŽT na letošní rok - měla by hospodařit se ziskem 10,6 milionu korun. To je částka shodná s minulými roky.Zda se ŽT podařilo s takovým ziskem hospodařit i v roce 2011, je zatím nejasné. Hospodářský výsledek společnosti by měl být znám v březnu. V roce 2010 hospodařila se ziskem 11,2 milionu korun, za loňský rok to pravděpodobně bude ale o několik milionů méně. Důvodem je teplý rok, kdy lidé loni na jaře a podzim topili jen minimálně. „Plán výroby tepla na rok 2011 jsme plnili na 81 procent, počasí teplárenství nepřálo,“ uvedla Alena Hlávková, ředitelka ŽT.

Zákazníci ŽT v roce 2010 odebrali 251 tisíc GJ tepla, v roce 2009 to bylo 236 tisíc GJ a v roce před tím 239 tisíc GJ tepla. V roce 2011 od ledna do listopadu to bylo ale „jen“ 181 tisíc GJ. Prosinec nebyl příliš studený, takže se dá očekávat, že ŽT za celý loňský rok dodala kolem dvou set tisíc GJ tepla. Tedy nejméně za poslední roky.

Do hospodaření ŽT se pozitivně projevuje prodej elektrické energie, která se spolu s teplem vyrábí od poloviny roku 2010 v nové kotelně na biomasu v Perči. Za loňský rok by měla ŽT za prodej elektřiny do distribuční sítě získat zhruba třicet milionů korun. Za teplo pak přes 70 milionů korun.

Právě prodej elektrické energie má podle podnikatelského záměru společnosti a města, které je stoprocentním vlastníkem ŽT, dotovat cenu tepla tak, aby se udržela na nízkých úrovních s porovnání s okolím.