Lidem na sídlištích v Žatci se sníží cena tepla. Jako první by měli pocítit změnu lidé v Podměstí, pak obyvatelé sídlišť na Jihu. Úspory za teplo mohou být až třetinové, za sezonu lidé ušetří až několik tisíc korun.

Žatecká teplárenská (ŽT), která dodává teplo do většiny domácností ve městě, zrekonstruuje v rámci projektu Energetická optimalizace města Žatce své rozvody. Panelové domy, které jsou nyní zásobovány teplem z takzvaných sekundárních rozvodů přes velké výměníkové stanice, kde dochází ke ztrátám, budou nově dostávat teplo přes malé kompaktní předávací stanice – z takzvaného primárního rozvodu tepla. Tím pádem budou mít jejich obyvatelé jinou cenovou sazbu za teplo.   

Začne se v lokalitě Telátko

Jako první se letos v létě začnou vyměňovat rozvody v lokalitě Telátko v Podměstí, příští rok má přijít na řadu okolí Svatováclavské ulice poblíž kulturního domu Moskva. V letech 2018 až 2019 jsou pak v plánu sídliště na Jihu. „Rozvody v Podměstí jsou starší a obecně jsou v horším stavu než na Jihu. Proto začínáme v Podměstí,“ vysvětlil Lukáš Seidl, technický náměstek ŽT. Letos v létě se bude také vyměňovat páteřní horkovod v ulici Pod Známkovnou, který je ve špatném stavu.

Výtopna Žatecké teplárenské v Perči
Žatecká teplárenská připravuje investice za více než sto milionů

Celkové náklady na projekt jsou 107 milionů korun, třicet procent ze způsobilých výdajů má pokrýt dotace z Ministerstva průmyslu a obchodu. ŽT by mohla získat až 27 milionů korun.

ŽT v minulých letech takto zrekonstruovala už dvě lokality – a to na sídlišti Jih v horní části ulice Bří Čapků a v Podměstí v okolí Hájkovy ulice.

V současné době zbývá v Žatci ještě pět velkých výměníkových stanic, které se zmíněnými rekonstrukcemi potrubí stanou nadbytečnými. Přes tyto stanice jde zhruba třetina tepla, kterou ŽT vyrobí.

Akumulátor tepla

Součástí tohoto projektu je i výstavba akumulátoru tepla v areálu kotelny v Perči za zhruba 20 milionů. Jde o stavbu o průměru 10 metrů s výškou 15 metrů. Vejde se do ní 1000 metrů krychlových vody. Akumulátor má vyrovnávat velké denní rozdíly ve spotřebě tepla. „O jeho stavbě jsme ještě definitivně nerozhodli. Konzultujeme to s odborníky, počítáme, zda je jeho stavba ekonomicky efektivní,“ vysvětlil Lukáš Seidl.

Ilustrační foto.
Řidiče v Žatci čekají velké problémy, přibudou další uzavírky

Zhruba 80 procent tepla vyrábí ŽT z ORC cyklu, kde se pálí ekologické palivo – biomasa. Zároveň vyrábí elektrickou energii. Na něm se nyní v souladu s požadavky legislativy instaluje nový filtr na tuhé částice. Stavba už byla zahájena a v provozu má být letos. Na investici získala ŽT dotaci od Státního fondu životního prostředí ve výši 17 milionů korun. Součástí filtru je i výměník, který bude teplo z komína využívat pro dodatečný ohřev topné vody. „Tím se zvýší celková účinnost biomasového kotle. Různými opatřeními v kotelně v Perči celý systém neustále zlepšujeme. Našim cílem je, aby společnost byla neustále zisková bez toho, aby se nějak výrazně zvyšovaly ceny tepla. Loni v meziročním srovnání konečné ceny tepla pro naše zákazníky dokonce klesly,“ sdělil Petr Šmíd, předseda představenstva ŽT.

Financování obou zmíněných investic kromě dotací pokryje bankovní úvěr. „Podmínky a hlavně úroková sazba jsou pro společnost velmi výhodné,“ říká Lukáš Seidl.

ŽT splácí v současné době úvěry na dvě velké investice z minulých let a zbývá doplatit ještě přibližně 130 milionů korun. „Ročně splatíme zhruba třicet milionů. Dá se říct, že naše úvěrové zatížení zůstane stejné. To co splatíme, si zase na nové investice půjčíme,“ popsal Petr Šmíd.