Zřejmě jedny z nejteplejších dní letošního roku čekají na obyvatele okresu Louny zítra a pozítří. Meteorologové předpovídají na sobotu i na neděli kolem 35° C . Pak mají přijít bouřky a mírné ochlazení.

Podle odborníků se na taková vedra musíme do budoucna připravit. Budou ale častější a delší. Mezi lokalitami v ČR, kde se dají očekávat, označili také Žatecko.

close Sucho na poli ilustrační foto zoom_in Do roku 2040 má podle vědců průměrná teplota v ČR stoupnout minimálně o jeden stupeň Celsia a do roku 2060 až o 2,5 stupně. Přibude tropických dnů, kdy teplota překročí 30 stupňů, a ubude naopak mrazových dnů. Vzrůst má také počet letních dnů, tedy dnů, kdy je teplota nad 25 stupni. V letech 2040 až 2060 jich přibude až 35. Některé oblasti Česka, například Žatecko, zasáhne vlna veder a sucha.

Experti z katedry fyziky atmosféry matematicko fyzikální fakulty Univerzity Karlovy zveřejnili závěry nejnovější studie o změnách klimatu na území ČR, ze kterých tyto údaje vyplývají.

Vlny veder mohou vážně ovlivnit lidské zdraví, produktivitu práce, údržbu budov, zemědělství a nedostatek vody, upozorňují. Už letos v ČR podle klimatologa Michala Žáka byla první čtvrtina roku teplejší než obvykle. Od ledna do května bylo celosvětově nejtepleji od roku 1880.

Vedra na Žatecku, středních Čechách a jižní Moravě

„Závěry studie ukazují, že v rámci modelových situací pro budoucí období dochází k jasnému zvýšení teplot. To se pohybuje v intervalech od 1,5 do 2,5 stupně pro různé varianty výsledků. Dívali jsme se na krátkodobý a střednědobý výhled a zároveň různé emisní scénáře, které hodnotí podmínky. Jednak, že se emise stabilizují a budou regulovány, jednak podmínky, kdy emise nejsou regulovány," řekl vedoucí Katedry fyziky atmosféry MFF UK Petr Pišoft.

Vědci předpokládají, že vlny veder a sucha postihnou celou ČR, nejvíce jižní Moravu, Žatecko a Středočeský kraj. Vyšší teploty se projeví také v Praze a Brně, tedy ve velkých aglomeracích a jejich centrech. Vědci hodnotili i dopad na tzv. městský tepelný ostrov. Teplo totiž absorbuje infrastruktura, srážky se nevypařují a vodu odvádí kanalizace. Studie zjistila, že poroste počet vln veder, tedy sérií šesti a více dnů s nadprůměrnými teplotami. Těch bude pravděpodobně až o pět ročně více. Naopak klesne pro oba scénáře počet ledových dnů. Nadále bude také ubývat sněhu, což by se mělo dotknout také jihu Krušných hor.

Šárka Mrázová