Centrální vytápění domácností v Lounech bude pro věrné zákazníky citelně levnější. S takovou nabídkou přišla společnost Energie Holding, která v tomto i dalších městech provozuje teplárny. Podmínkou je podepsání pětileté smlouvy.

Slibovaná každoroční sleva představuje 8,7 procenta, a to bez ohledu na vývoj cen komodit. „Každá domácnost tak ušetří asi 1900 až 2000 korun. Na průměrný bytový dům to vychází na 45 tisíc korun ročně," vypočítal Petr Šimoník, předseda představenstva Energie Holding. Nové smlouvy mají přinést také jednodušší účtování, takzvanou jednosložkovou cenu.

Nabídka platí celý rok

Možnost uzavřít je mají zákazníci prozatím po celý rok 2016. Zaváží se tak k odběru na dalších pět let. „Pro nás bude díky pětiletým smlouvám s našimi odběrateli jednodušší například plánování investic a údržby," uvedl Pavel Jonáš, místopředseda představenstva Energie Holding.

Za krokem stojí dlouhodobá kritika vysokých cen tepla v Lounech a s tím související odpojování jednotlivých domů od centrálního vytápění. Právě na toto téma jednalo se společností i vedení města. „Je v zájmu všech zachovat systém centrálního vytápění v Lounech. Občanům umožňuje používání tepla bez starostí, navíc jde i o ekologickou stránku věci," shoduje se radnice s provozovateli tepláren. „Nechceme mít město plné komínů, z kterých jdou zplodiny zase zpátky do ulic. Vysoký teplárenský komín zajišťuje zcela jiný rozptyl škodlivých oxidů," upozornil Radovan Šabata, starosta Loun.

Hlavními odběrateli tepelné energie jsou převážně domácnosti, ale na síť rozvodů jsou připojeny také školy, úřady, komerční objekty a další budovy. Společnost Energie Holding nyní dodává teplo do 4710 domácností v Lounech z celkem 7662. Druhý údaj vychází ze sčítání v roce 2011.

Infoblok