Obyvatelé Žatce, kteří jsou napojeni na centrální rozvody, si letos za teplo připlatí. Žatecká teplárenská (ŽT) zvyšuje ceny u všech svých tří sazeb. V působnosti valné hromady to schválila rada města.

Nejvýraznější zdražení čeká lidi v panelových domech, které jsou zásobovány sekundárními rozvody přes sídlištní výměníkové stanice. Těm se zvýší cena tepla téměř o pětinu, přesněji o 17 procent. Cena vzroste z loňských 475 korun na 556 korun za GJ bez DPH, která je u tepla ve výši 15 procent.

Lidé v domech, kteří jsou napojeni přímo na horkovod a mají vlastní kompaktní předávací stanici, zdražení pocítí méně. Jim se zvedne cena z 316 na 342 korun bez daně, tedy asi o osm procent. Podobně jako lidem, kteří jsou zásobováni teplem přes kompaktní předávací stanici v majetku ŽT. Těm se sazba zvyšuje ze 432 na 464 korun bez daně. Tedy přibližně o sedm procent.

Proč se bude zdražovat?

Ceny tepla zvyšuje ŽT každoročně, oproti minulých rokům je zdražení přece jen výraznější. „Důvodů pro výraznější navýšení cen je víc. Za poslední dva roky extrémně poklesl odběr tepla. Je to dáno zateplováním objektů v Žatci a mírnými zimami, lidé tolik neprotopili, jak tomu bylo v minulých letech. Druhý důvod je zdražení některých vstupních energií. A třetí je, že v letošním roce začne rekonstrukce uhelných kotlů ve výtopně v Perči. To se promítlo v cenách tepla pro letošní rok," vysvětlila Alena Hlávková, ředitelka ŽT. „I nadále je průměrná cena tepla 479,84 korun včetně DPH stále jedna z nejnižších v ČR," dodala.

ŽT původně zamýšlela zmíněnou investici do rekonstrukce kotlů v Perči promítnout do cen tepla až v dalších letech, nakonec padlo rozhodnutí, učinit tak už letos. Společnost chystá modernizaci dvou uhelných kotlů tak, aby splňovaly přísnější ekologické limity. Investice vyjde na zhruba sto milionů korun.

Uhelné kotle staré tři desítky let slouží hlavně jako záloha pro biomasový zdroj, který vyrábí teplo a elektrickou elektřinu z dřevní štěpky. Při nízkých venkovních teplotách doplňují jeho výkon.