Už od roku 2007 se hovoří o výstavbě obchodního střediska na západním okraji Loun. Místo avizovaných obchodů Tesco, OBI a dalších prodejen je ale v místě stále jen pole. A známý kruhový objezd se slepým ramenem, připraveným pro napojení na vjezd do plánovaného areálu. Ten tam ovšem chybí a jet není kam.

Pozemky pro výstavbu vedle současného Penny Marketu má pronajaty brněnská společnost De Iure od 1. srpna 2007, další pak od února 2008. K realizaci záměru se zatím ovšem nemá. A to ani přesto, že jí v pozemcích „leží" velké peníze. Za první rok nájmu totiž městu zaplatila 20,4 milionu korun.

Padesátinásobné zdražení

Právě na tuto strunu chce lounská radnice zadrnkat. V lednu totiž zvýšila částku, za kterou pozemky s výhledem budoucího prodeje společnosti pronajímá. „Radní schválili prodloužení smlouvy o další rok, ovšem ne za částku jedné koruny za metr čtvereční a rok jako dosud, ale padesát korun," uvedla Renáta Čapková, tajemnice městského úřadu.

V konkrétních částkách to znamená, že místo dosavadních 21 276 korun ročně má De Iure letos poukázat na účet města 1 063 800 korun.

Bude hotovo do konce února 2014?

K prodloužení nájemní smlouvy už strany v minulosti přistoupily dvakrát. „Nejprve to bylo o rok, poté o dva roky," doplnila R. Čapková. Ta nynější platí do konce února 2014. K tomuto datu by podle poslední dohody měla firma vystavět, zkolaudovat a uvést do provozu jak nové stavby, tak příslušenství, komunikace nebo například zařídit ozelenění.

Poslední slovo k těmto úpravám smluv mají říci ještě zastupitelé na jednání, které se uskuteční 18. února.

Na západním okraji Loun by mělo podle záměrů vyrůst obchodní centrum Stop.shop, podobné, jaké bylo na podzim 2009 otevřeno v Žatci. Hypermarket Tesco by měl doplnit hobby market s nabídkou pro kutily a zahrádkáře. V nákupním centru mají být menší obchody s textilem, obuví, sportovními potřebami, koberci nebo nábytkem. U obchodů se plánují rozsáhlá parkoviště. Realizaci projektu ale v samotném počátku zdržela také nastupující ekonomická krize.