VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpůrci těžby na Podbořansku půjdou na protest od dolu k dolu

Podbořansko, Krásný Dvůr - Lidem v okolí Krásného Dvora se nelíbí chystaná další těžba bentonitu. Nedávno proběhlo referendum, ve kterém většina lidí řekla „ne!" dalšímu dolování, ale kvůli nízkému počtu hlasujících jsou výsledky neplatné.

7.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ota Bartovský

Když se řekne Krásnodvorsko, vybaví se lidem nejčastěji krásný zámek a unikátní park. K lokalitě ale neodmyslitelně patří také těžba, hlavně surovin pro keramický průmysl či stavebnictví. Už dlouhá léta se v několika povrchových dolech na Podbořansku těží kaolin či bentonit. U Buškovic, Krásného Dvora, na dohled od zámku, Brodů. Nyní chtějí firmy těžbu bentonitu u Krásného Dvora dál rozšiřovat; části veřejnosti se ale takový návrh vůbec nelíbí. Lidé se bojí ničení přírody, prachu, hluku, zvýšené dopravy a ničení silnic a chystají proto další z řady protestních akcí. Tentokrát půjdou od dolu k dolu.

„Od dolu k dolu je pochod za záchranu krajiny nejen kolem Krásného Dvora, ale i okolních vesnic. Čelíme invazi důlních společností v honbě za drancováním přírody. Krásný Dvůr, Brody, Buškovice, Veliká Ves, Račetice, Blov, Rokle. To je jen malý výčet okolních obcí, které čelí, nebo v krátké době budou čelit těžbě nerostů," zve na protestní akci Josef Fiala ze sdružení Naše Krásnodvorsko, které jej pořádá.

Startuje se od kostela

Start pochodu proti rozšíření těžby bentonitu je v pátek 8. května ve 14 hodin u kostela v Krásném Dvoře. „Půjdeme po trase Krásný Dvůr, zámek, důl u Buškovic , důl mezi Brody a Buškovicemi, Brody, důl u Brodů a pochod zakončíme opékáním buřtů na Kozlu. Od 17 hodin seznámí zástupci spolku z Jenišova se svými zkušenostmi s důlní těžbou a „plněním" slibů těžařů," pokračuje Fiala. Odpůrci další těžby tvrdí, že těžaři slibují věci, které neplní.

Na Podbořansku se těží kaolin a bentonit na řadě míst už dlouhá léta, včetně Krásno-dvorska. S tím už se lidé naučili žít, část veřejnosti ale odmítá další rozšiřování těžby. Jenže pokud firma Sedlecký kaolin, která o těžbu usiluje, dodržuje všechny zákony a má všechna povolení, nemá veřejnost moc možností, jak rozšíření a průzkumům zabránit. A Sedlecký kaolin postupuje podle zákona a povolení od ministerstva životního prostředí má. Právě stát také nakonec rozhodne, zda se těžit bude či nikoli. Kritikům se nelíbí, že veřejnosti se při povolování nikdo neptá. „Surovina je majetkem státu, který rozhodne na základě daných zákonných norem, jestli se těžit bude nebo nebude," uvedl už dříve pro média Vojtěch Zítko, ředitel Sedleckého kaolinu.

Manažer firmy: protesty nepodceňujeme

„V této fázi se rozhodně nejedná o těžbu, ale o pouhé prozkoumání potenciálu ložiska. Teprve s odstupem několika let budou podniknuty kroky, které předurčí, zda vůbec a v jakém rozsahu, bude eventuální těžba realizována. Protesty jednotlivých občanů, ani různých iniciativ, nepodceňujeme a snažíme se veškeré objektivní podněty brát v potaz," řekl Deníku Radomil Gold, manažer firmy.

Nespokojení lidé tak mají jedinou možnost. Pokud nesouhlasí, musí hlasitě upozorňovat „stát", který by to pak mohl zohlednit při rozhodování. U Krásného Dvora chtějí těžaři další dolování, lidé se bojí ničení přírody blízko zámku, zvýšené dopravy, rozbitých a znečištěných silnic, hluku a prachu. Stěžují si, že mají od společnosti nepřesné informace, což společnost popírá. Aktuálně mají těžaři řádně povolené průzkumy v lokalitě, což je několik vrtů a tzv. krajinný zářez. Jejich cílem je ověření kvality a rozsahu ložiska. Rozšířena by těžba měla být za několik let. „Obavy z nadměrného hluku, prašnosti, nebo destruktivního zásahu do krajiny byly již v minulosti mnohokrát vyvráceny. Důkazem je samotný průzkumný zářez, v rámci jehož pořizování k žádnému negativnímu ovlivnění životního prostředí nedošlo," uvedl Radomil Gold.

Jiné zastupitelstvo, jiný názor

Dřívější zastupitelstvo Krásného Dvora sice s průzkumy souhlasilo, to současné už je ale razantně proti. „V zastupitelstvu jsme odsouhlasili, že s těžbou nesouhlasíme. Tento negativní postoj stále trvá," řekl médiím starosta Krásného Dvora Zuliko Vychytil.

Zastupitelé Krásného Dvora před časem obdrželi i petici proti těžbě, proběhlo také referendum o rozšíření těžby. Toho se zúčastnilo 191 občanů a bylo tak neplatné; přišlo málo lidí. K referendu mohlo přijít zhruba šest set lidí, pro platnost chybělo letos v únoru pouhých patnáct hlasů. V hlasování se ale lidé z Krásnodvorska výrazně přiklonili k variantě, která odmítá další dolování. Pro ne bentonitu hlasovalo 166 lidí, pro ano jen 25. „Je škoda, že nepřišlo těch patnáct lidí, protože i kdyby bylo všech patnáct pro těžbu, znamenalo by to naše vítězství," řekl po referendu Josef Fiala ze sdružení Naše Krásnodvorsko. „Je ale stejně vidět, že většina lidí je proti, budeme mít argument pro jednání na zastupitelstvu či s firmou," doplnil.

Lidem chybí objektivní informace

S argumenty protestujících firma Sedlecký kaolin nesouhlasí. Opakuje, že postupuje podle zákonů a norem a s obcí chce jednat. „Domníváme se, že každému referendu by měla předcházet snaha získat maximum objektivních informací. To se v obci Krásný Dvůr nestalo," uvedl po referendu pro média Vojtěch Zítko ze Sedleckého kaolinu.

V informačním letáku společnost uvádí, že chce zaměstnat při rozšíření těžby čtyřicet lidí z regionu, slibuje také podporu spolků a odvádění plateb za vytěžené tuny bentonitu do obecní pokladny v řádu stovek tisíc korun.

Autor: Hynek Dlouhý

7.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(15 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Žatec, Pracovníka do administrativy na zadávání objednávek. Přijmeme pečlivého, řádného a s chutí pracujícího zaměstnance do administrativy. Spolehlivost, zodpovědnost a loajálnost samozřejmostí., kontakt: tel.: 604978199, e-mail: ctscz@ctscz.cz. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště žatec, náměstí Svobody, č.p. 55, 438 01 Žatec 1. Informace: , .

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu(19 000 Kč)

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Teamleader call centra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Mírové náměstí 67, Postoloprty, Telemarketingová firma specializující se na projekty zvláště v oblasti telekomunikací přijme pracovníka na pozici: Teamleader call centra., Náplň práce:, • Řízení call centra, • Dohled nad zpracováním objednávek, • Strategické řízení rozvoje call centra, • Řízení týmu operátorů , • Komunikace s operátory a zákazníky , • Zpracovávání výsledků a reportů, Požadujeme:, • Minimálně SŠ vzdělání, • Zkušenosti na podobné pozici výhodou (nikoliv podmínkou), • Znalost MS Office, • Spolehlivost, pracovitost, komunikativnost, loajalita, ochota učit se novým věcem, • Schopnost pracovat pod tlakem, • Zkušenosti s vedením týmu, • Schopnost týmové i samostatné práce, • Manažerské předpoklady pro výkon vedoucí funkce, • Organizační a řídící schopnosti, rozhodnost, odpovědnost, flexibilita, kreativnost., • ŘP sk. B, kontakt:Kozák Pavel, e-mail: pavel.kozak@avacall.cz. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště postoloprty, Mírové náměstí, č.p. 67, 439 42 Postoloprty. Informace: Pavel Kozák, .

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu(17 000 Kč)

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Teamleader call centra. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Louny, nová pobočka Podbořany, Telemarketingová firma specializující se na projekty zvláště v oblasti telekomunikací přijme pracovníka na pozici: Teamleader call centra., Náplň práce:, • Řízení call centra, • Dohled nad zpracováním objednávek, • Strategické řízení rozvoje call centra, • Řízení týmu operátorů , • Komunikace s operátory a zákazníky , • Zpracovávání výsledků a reportů, Požadujeme:, • Minimálně SŠ vzdělání, • Zkušenosti na podobné pozici výhodou (nikoliv podmínkou), • Znalost MS Office, • Spolehlivost, pracovitost, komunikativnost, loajalita, ochota učit se novým věcem, • Schopnost pracovat pod tlakem, • Zkušenosti s vedením týmu, • Schopnost týmové i samostatné práce, • Manažerské předpoklady pro výkon vedoucí funkce, • Organizační a řídící schopnosti, rozhodnost, odpovědnost, flexibilita, kreativnost., • ŘP sk. B, kontakt: Kozák Pavel, e-mail: pavel.kozak@avacall.cz, osobně na kontaktní adrese v Žatci: náměstí Svobody 55. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště podbořany, Cyrila a Metoděje, č.p. 72, 441 01 Podbořany. Informace: Pavel Kozák, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka(88 Kč)

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 88 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Louny, Husova 402 , výpis z rejstříku trestů, pečlivost, specifikace místa: úklid kancelářských a sociálních prostor, příležitostné záskoky za nepřítomné zaměstnance (nemoc, dovolená), příspěvek na stravu (stravenky) po zkušební době, pracovní doba: 6:00 - 14:00 nebo dle dohody, Zájemci zasílejte životopisy na email: irena.stillerova@procusys.cz, tel.kontakt: 415628351 - volat od 8,00 do 14,00 hod. Pracoviště: Procusys services a. s. - provozovna, Husova, č.p. 402, 440 01 Louny 1. Informace: Irena Štillerová, +420 415 628 351.

Žatecký chirurg Vladimír Korf zemřel v 90 letech

Zemřel bývalý primář žatecké nemocnice Vladimír Korf, v úterý měl pohřeb

Nadměrný náklad. Ilustrační foto

Řidiči, pozor! V noci po silnicích okresu projede nadměrný náklad

V Žatci se bude vařit pivo na čtvrtém místě, další minipivovar vyrůstá

Žatec /FOTO/ – V Žatci se bude vařit pivo na čtvrtém místě. Po velkém Žateckém pivovaru, výzkumném Chmelařském institutu a minipivovaru U Orloje se na jaře přidá další minipivovar – Pioneer. Jeho zakladatelem je 38letý Michal Havrda z Podbořan, který ještě nedávno jako sládek vařil pivo v nedalekém velkém pivovaru.

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. února 2018.

Obliba CNG u řidičů stoupá. Ethanol je naopak za zenitem

Ústecký kraj - Alternativní paliva do automobilů jsou stále v kurzu. CNG střídá ethanol.

Louny s Ostrovem nehrály, zasáhla velká marodka

Louny - Další přípravný zápas mají hrát lounští fotbalisté s Březovou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT