VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpůrci těžby na Podbořansku půjdou na protest od dolu k dolu

Podbořansko, Krásný Dvůr - Lidem v okolí Krásného Dvora se nelíbí chystaná další těžba bentonitu. Nedávno proběhlo referendum, ve kterém většina lidí řekla „ne!" dalšímu dolování, ale kvůli nízkému počtu hlasujících jsou výsledky neplatné.

7.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ota Bartovský

Když se řekne Krásnodvorsko, vybaví se lidem nejčastěji krásný zámek a unikátní park. K lokalitě ale neodmyslitelně patří také těžba, hlavně surovin pro keramický průmysl či stavebnictví. Už dlouhá léta se v několika povrchových dolech na Podbořansku těží kaolin či bentonit. U Buškovic, Krásného Dvora, na dohled od zámku, Brodů. Nyní chtějí firmy těžbu bentonitu u Krásného Dvora dál rozšiřovat; části veřejnosti se ale takový návrh vůbec nelíbí. Lidé se bojí ničení přírody, prachu, hluku, zvýšené dopravy a ničení silnic a chystají proto další z řady protestních akcí. Tentokrát půjdou od dolu k dolu.

„Od dolu k dolu je pochod za záchranu krajiny nejen kolem Krásného Dvora, ale i okolních vesnic. Čelíme invazi důlních společností v honbě za drancováním přírody. Krásný Dvůr, Brody, Buškovice, Veliká Ves, Račetice, Blov, Rokle. To je jen malý výčet okolních obcí, které čelí, nebo v krátké době budou čelit těžbě nerostů," zve na protestní akci Josef Fiala ze sdružení Naše Krásnodvorsko, které jej pořádá.

Startuje se od kostela

Start pochodu proti rozšíření těžby bentonitu je v pátek 8. května ve 14 hodin u kostela v Krásném Dvoře. „Půjdeme po trase Krásný Dvůr, zámek, důl u Buškovic , důl mezi Brody a Buškovicemi, Brody, důl u Brodů a pochod zakončíme opékáním buřtů na Kozlu. Od 17 hodin seznámí zástupci spolku z Jenišova se svými zkušenostmi s důlní těžbou a „plněním" slibů těžařů," pokračuje Fiala. Odpůrci další těžby tvrdí, že těžaři slibují věci, které neplní.

Na Podbořansku se těží kaolin a bentonit na řadě míst už dlouhá léta, včetně Krásno-dvorska. S tím už se lidé naučili žít, část veřejnosti ale odmítá další rozšiřování těžby. Jenže pokud firma Sedlecký kaolin, která o těžbu usiluje, dodržuje všechny zákony a má všechna povolení, nemá veřejnost moc možností, jak rozšíření a průzkumům zabránit. A Sedlecký kaolin postupuje podle zákona a povolení od ministerstva životního prostředí má. Právě stát také nakonec rozhodne, zda se těžit bude či nikoli. Kritikům se nelíbí, že veřejnosti se při povolování nikdo neptá. „Surovina je majetkem státu, který rozhodne na základě daných zákonných norem, jestli se těžit bude nebo nebude," uvedl už dříve pro média Vojtěch Zítko, ředitel Sedleckého kaolinu.

Manažer firmy: protesty nepodceňujeme

„V této fázi se rozhodně nejedná o těžbu, ale o pouhé prozkoumání potenciálu ložiska. Teprve s odstupem několika let budou podniknuty kroky, které předurčí, zda vůbec a v jakém rozsahu, bude eventuální těžba realizována. Protesty jednotlivých občanů, ani různých iniciativ, nepodceňujeme a snažíme se veškeré objektivní podněty brát v potaz," řekl Deníku Radomil Gold, manažer firmy.

Nespokojení lidé tak mají jedinou možnost. Pokud nesouhlasí, musí hlasitě upozorňovat „stát", který by to pak mohl zohlednit při rozhodování. U Krásného Dvora chtějí těžaři další dolování, lidé se bojí ničení přírody blízko zámku, zvýšené dopravy, rozbitých a znečištěných silnic, hluku a prachu. Stěžují si, že mají od společnosti nepřesné informace, což společnost popírá. Aktuálně mají těžaři řádně povolené průzkumy v lokalitě, což je několik vrtů a tzv. krajinný zářez. Jejich cílem je ověření kvality a rozsahu ložiska. Rozšířena by těžba měla být za několik let. „Obavy z nadměrného hluku, prašnosti, nebo destruktivního zásahu do krajiny byly již v minulosti mnohokrát vyvráceny. Důkazem je samotný průzkumný zářez, v rámci jehož pořizování k žádnému negativnímu ovlivnění životního prostředí nedošlo," uvedl Radomil Gold.

Jiné zastupitelstvo, jiný názor

Dřívější zastupitelstvo Krásného Dvora sice s průzkumy souhlasilo, to současné už je ale razantně proti. „V zastupitelstvu jsme odsouhlasili, že s těžbou nesouhlasíme. Tento negativní postoj stále trvá," řekl médiím starosta Krásného Dvora Zuliko Vychytil.

Zastupitelé Krásného Dvora před časem obdrželi i petici proti těžbě, proběhlo také referendum o rozšíření těžby. Toho se zúčastnilo 191 občanů a bylo tak neplatné; přišlo málo lidí. K referendu mohlo přijít zhruba šest set lidí, pro platnost chybělo letos v únoru pouhých patnáct hlasů. V hlasování se ale lidé z Krásnodvorska výrazně přiklonili k variantě, která odmítá další dolování. Pro ne bentonitu hlasovalo 166 lidí, pro ano jen 25. „Je škoda, že nepřišlo těch patnáct lidí, protože i kdyby bylo všech patnáct pro těžbu, znamenalo by to naše vítězství," řekl po referendu Josef Fiala ze sdružení Naše Krásnodvorsko. „Je ale stejně vidět, že většina lidí je proti, budeme mít argument pro jednání na zastupitelstvu či s firmou," doplnil.

Lidem chybí objektivní informace

S argumenty protestujících firma Sedlecký kaolin nesouhlasí. Opakuje, že postupuje podle zákonů a norem a s obcí chce jednat. „Domníváme se, že každému referendu by měla předcházet snaha získat maximum objektivních informací. To se v obci Krásný Dvůr nestalo," uvedl po referendu pro média Vojtěch Zítko ze Sedleckého kaolinu.

V informačním letáku společnost uvádí, že chce zaměstnat při rozšíření těžby čtyřicet lidí z regionu, slibuje také podporu spolků a odvádění plateb za vytěžené tuny bentonitu do obecní pokladny v řádu stovek tisíc korun.

Autor: Hynek Dlouhý

7.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé zvířat v zařízeních určených pro chov a příbuzní pracovníci ošetrovatel/ka drůbeže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Farma Astra Žatec , Na astře 1472, praxe v oboru vítána, kladný vztah ke zvířatům., zašlete životopis na email farma.zatec@xaverov.com, 607559218 - telefonicky po-pá od 7,00 do 14,00 hod. Pracoviště: Xaverov, a.s., farma astra žatec, Na Astře, č.p. 1472, 438 01 Žatec 1. Informace: Jana Jandíková, +420 607 559 218.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 100 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Mírové náměstí 49 Louny, Náplní práce je úklid baru. Konkrétně se jedná o zametení a vytření podlah, otření prachu, zametení chodníku a terasy před provozovnou, úklid toalet. Pracovní doba je pátek, sobota a neděle dopoledne, maximálně do 14h kdy provozovnu otvíráme a musí být uklizená. Páteční úklid je na 2 -3 hodiny, víkendový na 3 - 6h., NABÍZÍME:, zázemí stabilní a dynamicky rozvíjející se společnosti,příjemné pracovní prostředí ,zajímavá a dobře ohodnocená práce,možnost nástupu IHNED, kontakt:tel.: 777266828,michalkriv@seznam.cz. Pracoviště: Michal křivánek, Mírové náměstí, č.p. 49, 440 01 Louny 1. Informace: Michal Křivánek, +420 777 266 828.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Auditor 7 500 Kč

Účetní auditoři interní auditor. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč, mzda max. 10300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Rybalkova 1400 Louny, ekonomické zkušenosti, praxe v oblasti účetnictví, výpis z rejstříku trestů, vypis ze zdravotní dokumentace od Vašeho praktického lékaře, nástup možný ihned, , kontakt: tel.: telč. 776155303, email: pavel.kracmer@dpnlouny.cz, osobně nak uvedené adrese. Pracoviště: Dětská psychiatrická nemocnice louny, Rybalkova, č.p. 2962, 440 01 Louny 1. Informace: Pavel Kráčmer, +420 776 155 303.

Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 18 000 Kč

Operátoři telefonních panelů Specialisté po telefonu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Louny, Náplň práce:, jednoduchá práce na PC,poskytování služeb zákazníkům, Požadujeme:, zodpovědný přístup k práci,schopnost pracovat samostatně i v týmu,komunikativnost, Co nabízíme:, možno HPP i DPČ, práce vhodná pro matky s dětmi (možnost úpravy prac. Doby), finanční bohusy, motivační soutěže (např. soutěž o dovolenou), dlouhodobé a stabilní zaměstnání, průměrný měsíční plat až Kč 23.000,-, pravidelný měsíční zaměstnanecký příspěvek na soukromý telefon, Nabízíme slušnou, nenáročnou a stabilní práci z kanceláře, pěkné pracovní prostředí v nových prostorách stabilní firmy s výborným kolektivem a profesionálním zaškolením. , HLÁSIT SE: Ilona Egydyová, tel.: 601158251. Životopisy zasílejte na e-mail: prace@ctscz.cz. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště louny, Mírové náměstí, č.p. 127, 440 01 Louny 1. Informace: Denisa Macešková, +420 601 158 251.


Začátek okupace 21. srpna 1968

50. výročí vpádu "spřátelených" vojsk. Připomeňte si s námi srpen 68

Rekreační sport fotbalgolf. Ilustrační foto.

Kulturní tipy: Výstava Dům nebo turnaj ve spojení fotbalu a golfu

Dvě auta se srazila u Velemyšlevsi. Jeden člověk se zranil

Velemyšleves – K vážné dopravní nehodě došlo dnes, v pátek 17. srpna, po půl osmé hodině ráno u Velemyšlevsi na Žatecku. Srazila se tam dvě osobní auta.

Nepořádek a vyloupené zahrádky. Račetice se bouří kvůli rumunským dělníkům

Račetice - Na kontrolu za sběrači okurek dorazila i cizinecká policie a inspektoři.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Policisté vypátrali dva muže, na které soud vydal zatykač

Louny, Podbořany - Vypátrat a zatknout dva muže, po nichž bylo vyhlášeno pátrání, se podařilo v minulých dnech policistům v regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT