VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpůrci těžby na Podbořansku půjdou na protest od dolu k dolu

Podbořansko, Krásný Dvůr - Lidem v okolí Krásného Dvora se nelíbí chystaná další těžba bentonitu. Nedávno proběhlo referendum, ve kterém většina lidí řekla „ne!" dalšímu dolování, ale kvůli nízkému počtu hlasujících jsou výsledky neplatné.

7.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ota Bartovský

Když se řekne Krásnodvorsko, vybaví se lidem nejčastěji krásný zámek a unikátní park. K lokalitě ale neodmyslitelně patří také těžba, hlavně surovin pro keramický průmysl či stavebnictví. Už dlouhá léta se v několika povrchových dolech na Podbořansku těží kaolin či bentonit. U Buškovic, Krásného Dvora, na dohled od zámku, Brodů. Nyní chtějí firmy těžbu bentonitu u Krásného Dvora dál rozšiřovat; části veřejnosti se ale takový návrh vůbec nelíbí. Lidé se bojí ničení přírody, prachu, hluku, zvýšené dopravy a ničení silnic a chystají proto další z řady protestních akcí. Tentokrát půjdou od dolu k dolu.

„Od dolu k dolu je pochod za záchranu krajiny nejen kolem Krásného Dvora, ale i okolních vesnic. Čelíme invazi důlních společností v honbě za drancováním přírody. Krásný Dvůr, Brody, Buškovice, Veliká Ves, Račetice, Blov, Rokle. To je jen malý výčet okolních obcí, které čelí, nebo v krátké době budou čelit těžbě nerostů," zve na protestní akci Josef Fiala ze sdružení Naše Krásnodvorsko, které jej pořádá.

Startuje se od kostela

Start pochodu proti rozšíření těžby bentonitu je v pátek 8. května ve 14 hodin u kostela v Krásném Dvoře. „Půjdeme po trase Krásný Dvůr, zámek, důl u Buškovic , důl mezi Brody a Buškovicemi, Brody, důl u Brodů a pochod zakončíme opékáním buřtů na Kozlu. Od 17 hodin seznámí zástupci spolku z Jenišova se svými zkušenostmi s důlní těžbou a „plněním" slibů těžařů," pokračuje Fiala. Odpůrci další těžby tvrdí, že těžaři slibují věci, které neplní.

Na Podbořansku se těží kaolin a bentonit na řadě míst už dlouhá léta, včetně Krásno-dvorska. S tím už se lidé naučili žít, část veřejnosti ale odmítá další rozšiřování těžby. Jenže pokud firma Sedlecký kaolin, která o těžbu usiluje, dodržuje všechny zákony a má všechna povolení, nemá veřejnost moc možností, jak rozšíření a průzkumům zabránit. A Sedlecký kaolin postupuje podle zákona a povolení od ministerstva životního prostředí má. Právě stát také nakonec rozhodne, zda se těžit bude či nikoli. Kritikům se nelíbí, že veřejnosti se při povolování nikdo neptá. „Surovina je majetkem státu, který rozhodne na základě daných zákonných norem, jestli se těžit bude nebo nebude," uvedl už dříve pro média Vojtěch Zítko, ředitel Sedleckého kaolinu.

Manažer firmy: protesty nepodceňujeme

„V této fázi se rozhodně nejedná o těžbu, ale o pouhé prozkoumání potenciálu ložiska. Teprve s odstupem několika let budou podniknuty kroky, které předurčí, zda vůbec a v jakém rozsahu, bude eventuální těžba realizována. Protesty jednotlivých občanů, ani různých iniciativ, nepodceňujeme a snažíme se veškeré objektivní podněty brát v potaz," řekl Deníku Radomil Gold, manažer firmy.

Nespokojení lidé tak mají jedinou možnost. Pokud nesouhlasí, musí hlasitě upozorňovat „stát", který by to pak mohl zohlednit při rozhodování. U Krásného Dvora chtějí těžaři další dolování, lidé se bojí ničení přírody blízko zámku, zvýšené dopravy, rozbitých a znečištěných silnic, hluku a prachu. Stěžují si, že mají od společnosti nepřesné informace, což společnost popírá. Aktuálně mají těžaři řádně povolené průzkumy v lokalitě, což je několik vrtů a tzv. krajinný zářez. Jejich cílem je ověření kvality a rozsahu ložiska. Rozšířena by těžba měla být za několik let. „Obavy z nadměrného hluku, prašnosti, nebo destruktivního zásahu do krajiny byly již v minulosti mnohokrát vyvráceny. Důkazem je samotný průzkumný zářez, v rámci jehož pořizování k žádnému negativnímu ovlivnění životního prostředí nedošlo," uvedl Radomil Gold.

Jiné zastupitelstvo, jiný názor

Dřívější zastupitelstvo Krásného Dvora sice s průzkumy souhlasilo, to současné už je ale razantně proti. „V zastupitelstvu jsme odsouhlasili, že s těžbou nesouhlasíme. Tento negativní postoj stále trvá," řekl médiím starosta Krásného Dvora Zuliko Vychytil.

Zastupitelé Krásného Dvora před časem obdrželi i petici proti těžbě, proběhlo také referendum o rozšíření těžby. Toho se zúčastnilo 191 občanů a bylo tak neplatné; přišlo málo lidí. K referendu mohlo přijít zhruba šest set lidí, pro platnost chybělo letos v únoru pouhých patnáct hlasů. V hlasování se ale lidé z Krásnodvorska výrazně přiklonili k variantě, která odmítá další dolování. Pro ne bentonitu hlasovalo 166 lidí, pro ano jen 25. „Je škoda, že nepřišlo těch patnáct lidí, protože i kdyby bylo všech patnáct pro těžbu, znamenalo by to naše vítězství," řekl po referendu Josef Fiala ze sdružení Naše Krásnodvorsko. „Je ale stejně vidět, že většina lidí je proti, budeme mít argument pro jednání na zastupitelstvu či s firmou," doplnil.

Lidem chybí objektivní informace

S argumenty protestujících firma Sedlecký kaolin nesouhlasí. Opakuje, že postupuje podle zákonů a norem a s obcí chce jednat. „Domníváme se, že každému referendu by měla předcházet snaha získat maximum objektivních informací. To se v obci Krásný Dvůr nestalo," uvedl po referendu pro média Vojtěch Zítko ze Sedleckého kaolinu.

V informačním letáku společnost uvádí, že chce zaměstnat při rozšíření těžby čtyřicet lidí z regionu, slibuje také podporu spolků a odvádění plateb za vytěžené tuny bentonitu do obecní pokladny v řádu stovek tisíc korun.

Autor: Hynek Dlouhý

7.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Manažer 65 535 Kč

Nejvyšší představitelé velkých společností a institucí Nejvyšší představitelé velkých společností a institucí. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Tatinná 60, Bítozeves - Yanfeng Czechia Automotive Interior Systems, nástup ihned, náplň práce: vedení chodu výrobní firmy, jednání na nejvyšší úrovni., Specifikace: AJ a NJ - rodilý mluvčí, praxe na pozici Plant Managera v automotive společnosti, zkušenost vést jednání v AJ a NJ, zkušenost vést firmu, která má více jak 1500 lidí, kontakt:734791327, e-mail: ales.zajic@yfai.com, osobně na personálním oddělení Yanfeng výše uvedená adresa, tel. 734791327, ales.zajic@yfai.com. Pracoviště: Yanfeng czechia automotive interior systems s.r.o., 438 01 Žatec 1. Informace: Aleš Zajíc, +420 734 791 327.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 30 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií FRONTEND PROGRAMÁTOR. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Zeyerova č.p. 1456, 438 01 Žatec , Požadujeme:výbornou znalost JavaScript, bezproblémové ovládání HTML 5 a CSS 3, výhodou je znalost systémů pro správu obsahu, jako WordPress, Drupal, Joomla aj., zájem o vývoj webových aplikací,grafický cit, zkušenost s responsivním a adaptivním designem, spolehlivost a profesionální přístup k práci, Náplň práce:, definice scénářů uživatelského chování, analýza a návrh technického řešení, tvorba intuitivních, jednoduchých a atraktivních návrhů,studium nejnovějších technologií z oblasti interaktivního vizuálního designu, k dispozici budete mít silné portfolio grafiků, kteří vytvoří a dodají grafické podklady, Nabízíme:, zajímavou práci na našich projektech, fixní mzdu s variabilní složkou dle dohody, seberealizaci a profesní rozvoj, příspěvek na dojíždění ,nápoje na pracovišti zdarma, flexibilní pracovní dobu ,pravidelné firemní akce, zázemí pro odpočinek (zahrada), kontakt po, stř. čtv. 7,30 - 15,30 hod telefonicky na č. 474532040, nebo email: martin.kaderavek@sittardia.cz. Pracoviště: Sittardia s.r.o., pracoviště žatec, Zeyerova, č.p. 1456, 438 01 Žatec 1. Informace: Martin Kadeřávek, +420 474 532 040.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 14 540 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovníce-účetní OÚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14540 kč, mzda max. 21920 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Ročov 121, nástup dohodou, Středoškolské vzdělání z oblasti ekonomické s maturitou. Dobrá znalost práce na PC, samostatnost, znalost zákona č.563/1991 Sb., o účetnictví, č.128/2000 Sb., o obcích. Účetnictví obce, příspěvkových organizací MŠ, ZŠ, zpracování rozpočtu a rozpočtových úprav, zpracování mezd, vedení spisové služby, běžná administrativní páce. Výhodou řidičský průkaz sk. B. , Přihlášku zaslat na adresu: Městys Ročov, Ročov 121,439 67 do 17.00 hod. 6.6.2018.Obálku označit nápisem NEOTVÍRAT, výběrové řízení - účetní. Zaslat: Strukturovaný životopis s podrobnějším popisem obsahu práce z posledních dvou let v oblasti účetnictví, TR ne starší tři měsíce. Kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání. Další informace na www.obec-rocov.cz, kontakt: 415695110. Pracoviště: Městys ročov, 439 67 Ročov. Informace: Ivana Vlachová, +420 415 695 110.

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 600 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci ostatních výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14600 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce: Louny, Sinit Kunststoffwerk , flexibilní přístup k práci, manipulační zručnost, spolehlivost, kontakt: tel.: 777209909 od 9,00 do 15,00 hod, e-mail: n.romanukova@partnerswork.cz. Pracoviště: Partners work družstvo, pracoviště sinit kunststoffwerk louny, Průmyslová, č.p. 2728, 440 01 Louny 1. Informace: Naďa Romaňuková, +420 777 209 909.


Workoutové hřiště. Ilustrační foto.

V Žatci v sobotu otevřou hřiště pro venkovní posilování

Pivo, chmel, zábava. V Žatci se během Dočesné baví desetitisíce lidí.

Pokoj na Dočesnou? Pozdě! Musíte shánět rok dopředu

FOTO: Kopec za věznicí Bělušice se změnil v unikátní zahradu pro návštěvy

Bělušice - Odsouzení chodí za dětmi ven, do krásného prostředí, které sami vybudovali. Setkání se odehrávají na místě někdejšího vězeňského vepřína.

Kulturní tipy: Noc kostelů, sraz veteránů, vstříc přírodě na Rané

Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce se můžete vypravit v těchto dnech na Lounsku, Žatecku a Podbořansku.

Kam zajít o víkendu za sportem

Okres Louny - V sobotu a v neděli je na programu řada fotbalových utkání, také Běh Žatecké jedenáctky nebo házená.

Startuje GDPR. Vše potřebné najdete zde

Severní Čechy - Evropské Nařízení GDPR, které má zvýšit ochranu osobních údajů, bude platit od pátku 25. května. Musí se jím řídit všechny firmy i orgány státní a veřejné správy. Kromě nich se týká jednotlivců a online služeb, které zpracovávají data uživatelů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT