Kdy: sobota 19. října
Kde: památník Mělce, lounská radnice
Za kolik: zdarma

Letadlo Douglas C-47 Dakota s výsadkáři, kteří měli za úkol formování partyzánských jednotek, odstartovalo 16. října 1944 z Polska. Výsadek měl 17 členů. Měli být vysazeni na Šumavě, ale navigační chybou z letadla vyskočili na Lounsku. Tři sovětští výsadkáři, kteří dopadli v Mělcích u Loun, po boji s Němci padli.

Hlavní vzpomínková akce odstartuje v sobotu 19. října od 10 hodin přímo na Mělcích u pomníku padlých. Po oficiálním zahájení proběhne bojová ukázka událostí z října 1944 s komentářem, dojde na kladení věnců a proslovy. K vidění budou velkoformátové fotografie vztahující se k událostem.

Od 12 hodin se pak plánuje na lounské radnici setkání, na kterém Jaroslav Tošner představí veřejnosti svou novou publikaci s názvem Odešli na východ, vrátili se ze západu o 22 příslušnících československé armády na západní frontě, kteří pocházejí z Loun a blízkého okolí. Křest proběhne v obřadní síni městského úřadu.

Jako doprovodný program bude připraven turistický pochod z Loun na Mělce. Startu bude z lounského Mírového náměstí od radnice v 8 až 8.30 hodin.

Program vzpomínek na výsadek Jan Kozina začal v Lounech už ve čtvrtek. Na Mírovém náměstí bylo vystaveno deset velkoformátových fotografií, jež se váží k událostem z října 1944 a které poté uvidí také návštěvníci v Mělcích, a také model letadla, kterým výsadek letěl. „Dopoledne bylo určené hlavně pro školy, odpoledne pro veřejnost. Pro zájemce byla komentovaná prohlídka fotografií,“ vysvětlil organizátor Jaroslav Tošner.