Z areálu společnosti se po jejím krachu podařilo odvézt jen nepatrných 23 tun pneumatik. „Vzhledem k tomu, že z finančních důvodů není možné zajistit další odvoz pneumatik, byla tato likvidace přerušena. Pokoušel jsem se prostřednictvím dražby pneumatiky prodat, avšak nikdo neprojevil zájem. A nikdo je nechtěl ani zadarmo, respektive za náklady odvozu,“ vysvětlil konkurzní správce zkrachovalé společnosti Hargo Michal Janovec.

Společnost Hargo dokončila výstavbu továrny v roce 2013, při recyklaci pneumatik zaměstnala několik desítek lidí. Šlo o prvního českého investora v zóně Triangle. V závěru roku 2015 se ale společnost dostala kvůli dluhům a technických potížím do problémů, které nakonec vedly k ukončení výroby a insolvenci. Všechny zaměstnance propustila.

Proces protahuje fakt, že hlavní věřitel, společnost ERB Bank, která investorovi půjčila peníze, skončila rovněž v konkurzu. „Tato společnost musí dát pokyn k případnému prodeji areálu. Ten ale nemůže udělat dřív, než soudy rozhodnou o incidenční žalobě na vyloučení některých věcí ze soupisu majetkové podstaty,“ popsal složitost procesu konkurzní správce.

„Zatím nebylo nařízeno žádné jednání a nedá se vůbec odhadnout, kdy soud rozhodne. Může to být za rok, ale také mnohem později, a to nemluvím o případném odvolacím řízení,“ doplnil Michal Janovec.

Předmětem sporu mezi bankou a německým dodavatelem je technologické zařízení, které recyklovalo staré pneumatiky na granulát. Podle slov konkurzního správce je možné, že ERB Bank pohledávku vůči Hargu někomu prodá a nový nabyvatel věci rozhýbe.

Na konci loňského roku skončila platnost nájemní smlouvy na pozemek, na kterém továrna stojí. Jeho vlastníkem je majitel zóny Triangle, tedy Ústecký kraj. Ten vyzval insolvenčního správce k vyklizení pozemku, což však dosud neučinil a ani podle svých slov neučiní, protože se na něm nachází movitý i nemovitý majetek ve vlastnictví dlužníka.

„Ústecký kraj se proto u Městského soudu v Praze přihlásil do insolvenčního řízení s pohledávkou za bezdůvodné obohacení, které plyne z užívání pozemku bez právního důvodu,“ sdělila mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová. Nájemné za pozemek už mu totiž společnost neplatí.