Na silnici I/27 Most – Plzeň v Žatci vyrostou dva nové kruhové objezdy. A to na křižovatkách s Husovou ulicí u Teska a s ulicí Osvoboditelů u mostu přes řeku Ohři. Obyvatelé i vedení města po jejich zřízení kvůli dopravním komplikacím a několika vážným nehodám v místech volali několik let, nyní se povedlo přesvědčit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby obě zmíněné křižovatky do podob „kruháků“ přestavělo.

"Ředitelství silnic a dálnic zahájilo přípravu nutnou k realizaci těchto dvou kruhových objezdů. V současné době probíhají jednání s Policií ČR na optimálním typu objezdů,“ potvrdila tisková mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Lounská dopravní policie se pro výstavbu obou kruhových objezdů vyslovila už několikrát. „Vzhledem k dopravnímu zatížení obou křižovatek preferujeme jejich přestavbu na kruhové objezdy. Nehody se samozřejmě stávají také na nich, následky nejsou ale tak fatální. Většinou jen řidiči neubrzdí před středovým tělesem, k čelním srážkám aut na nich nedochází,“ uvedl před časem vedoucí lounských dopravních policistů Jiří Král.

close Nebezpečná křižovatka u žateckého Tesca. info Zdroj: Deník/Petr Kinšt zoom_in

Frekventovaná křižovatka u žateckého Tesca. Foto Deník/Petr Kinšt

Policisté spíš než provizorní podobu kruhových objezdů z betonových bloků preferují stálé a větší, se zásahem do tělesa komunikace. Od toho, jak budou kruhové objezdy vypadat, se odvine jejich cena a termín, kdy se budou stavět.

ŘSD delší dobu zásadní přestavbu obou křižovatek odmítalo, navrhovalo pouze menší úpravy. Změnu přinesla až nejnovější zpráva odborníků z ČVUT. „Ta říká, že došlo k významnému nárůstu dopravy v obou místech. Dále byla identifikována řada bezpečnostních deficitů v obou místech. Zpracovatelé měření z ČVUT k výsledkům přijali závěr, že by se situace měla řešit vybudováním okružních křižovatek,“ uvedla starostka Žatce Zdeňka Hamousová.

Vedení města přestavbu obou křižovatek vítá, stejně tak jako řada obyvatel Žatce. Před časem se v Žatci podepisovala elektronická petice, která přestavbu křižovatek požaduje. Na internetu se pod ní podepsaly stovky lidí.

Tragické nehody

Na obou křižovatkách v poslední době provoz výrazně vrostl. Na vedlejších silnicích se v dopravních špičkách vytvářejí kolony aut. Na obou se také odehrály tragické střety, které zapříčinilo nedání přednosti v jízdě. Na konci předloňského roku při odbočování vlevo z hlavní silnice do Husovy ulice nedala místní mladá žena přednost protijedoucímu autobusu, došlo ke střetu, při kterém její život po pár okamžicích kvůli fatálnímu zranění hlavy vyhasl. Loni zemřel i přes snahu záchranářů po střetu na křižovatce s ulicí Osvoboditelů 75letý muž z Královéhradecka, když vjel z vedlejší silnice ve směru od Staňkovic do cesty plně naloženému nákladnímu autu.

Bez ohledu na výstavbu kruhového objezdu by letos na jaře měly proběhnout na křižovatce u Teska úpravy svislého a vodorovného dopravního značení, které mají zvýšit bezpečnost dopravy. Město připravuje osvětlení křižovatky.