Stebno je malá vesnička na jihu Podbořanska. Pokud v ní člověk nebydlí nebo nevlastní chalupu, málokdy tam zavítá. Leží stranou frekventovaných silnic, vlaky mezi Žatcem a Plzní už na místní zastávce několik let nezastavují. Důvody proč do Stebna jet, se ale přece jen najdou. Vesnička leží v malebné krajině mezi Blatnem a Petrohradem, která je ideální na výlet na kolech. V okolí jsou značené turistické trasy všech čtyř barev. A několik zajímavých historických pamětihodností. K těm patří třeba poměrně monumentální pomník obětem povodní. O jeho obnovu a opravu dalších památek v okolí se postaral Okrašlovací spolek Stebno 2020. Založený byl teprve před dvěma lety. „Každý rok se nám daří obnovit nějakou pamětihodnost,“ říká jeho předseda Tomáš Ratiborský.

Váš spolek začal oficiálně fungovat v lednu 2017. Čemu se věnujete?

První dva roky se věnujeme tomu, co si myslíme, že tady bylo zanedbáno. A to drobné sakrální památky. Nikdo se o ně moc nestaral, což byl impuls pro založení spolku.

Do čeho jste se pustili jako první?

První jsme opravili křížek nad Stebnem při cestě na Blatno. Byl tam jen podstavec, který byl poměrně dost zdevastovaný. Narovnali jsme ho, restaurátoři ho vyčistili, ošetřili a zpevnili. Na podstavci nebylo nic, sehnali jsme na něj litinový křížek s Ježíšem Kristem. I ten restaurátoři opravili a v roce 2017 jsme ho v létě usadili na podstavec.

Těsně před tím se ale ukázalo, že socha, která na podstavci stála, ztracená není. A stále je ve Stebně.

Ano. Přišel za mnou místní obyvatel pan Jelínek, že má doma originální sochu Odpočívajícího Ježíše z roku 1770, která na podstavci ze stejného data byla. V padesátých letech ji do stodoly, respektive její poničené zbytky, ukryl v bedně od ovoce jeho otec se sousedem. Sochu nám takto předal. Byli jsme samozřejmě rádi, že se objevila. Ale už jsme to nechali tak a na podstavci zatím stojí křížek.

Zatím?

Ano. Sochu jsme předali do restaurátorské dílny. Obnovená vypadá dobře, už se těším, až se na místo vrátí. Letos v srpnu ji vztyčíme na podstavec a křížek dáme na jiný, který se nachází asi dvě stě metrů odtamtud v poli. Místní zemědělec nám slíbil, že vytvoří polní cestu, aby k němu lidé mohli zajít po odbočce z nové turistické trasy mezi Stebnem a Blatnem.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Lučan, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase v úterý.