Objekt koupila společnost Nemak, v příštím roce v něm chce spustit výrobu schránek bateriových článků pro nové elektromobily Mercedes Benz. V plánu má zaměstnat až 150 lidí.

„Od března 2023 začneme instalovat technologie, od srpna 2023 pak zahájíme zkušební provoz. Od července 2024 pak pojedeme v sériové výrobě. Předpokládáme, že zaměstnáme až 150 osob. V současné době hledáme THP pozice, zejména procesní a výrobní inženýry. Koncem roku 2022 začneme s náborem operátorů,“ popsal finanční ředitel Nemak CZ Jaroslav Šulc. Schránky baterií pro nové elektrické vozy automobilky Mercedes-Benz projdou celkově 35 různými výrobními kroky a vzhledem k velikosti a váze jednotlivých komponentů se počítá s plně automatizovanou linkou.

Holárkovy sady v Lounech.
Rekonstrukce v Holárkových sadech se odkládá, bude nová soutěž

Nemak chce do areálu v Podbořanech investovat několik desítek milionů euro. Díky novému závodu s jiným zaměřením získá společnost podle Šulce pestřejší výrobní portfolio. „Elektromobilita má do budoucna nahradit ustupující výrobu spalovacích motorů a pro společnost Nemak to znamená možnost účastnit se na rozvoji tohoto odvětví,“ vysvětlil.

Společnost Nemak byla založena v roce 1979 v Monterrey v Mexiku, v 16 zemích světa má 36 výrobních závodů orientovaných na spalovací motory – produkují zejména hlavy válců, bloky a převodovky. V regionu je známý závod v průmyslové zóně Joseph v Havrani u Mostu, kde pro automobilový průmysl téměř dvacet let Nemak vyrábí především hliníkové díly. V současné době tam zaměstnává téměř 300 lidí. Druhou továrnu v České republice chce společnost otevřít na začátku roku 2023 právě v Podbořanech.

Starostové na Lounsku. Ilustrační foto
Starostové na Lounsku. Někteří po volbách končí, jiní mají místo jisté

Nemak se zařadí k několika továrnám, které ve městě zaměstnávají větší počet lidí. Dalšími jsou například Valeo, Izopol nebo Logit. Podbořany mají jednu z nejnižších nezaměstnaností mezí městy a obcemi v okrese Louny, a to pět procent. Zda v novém provoze najde zaměstnání někdo z těch, kteří jsou nyní v evidenci úřadu práce, se teprve ukáže.