Další dárce nejvzácnější tekutiny, krve, hledá Transfuzní odběrové centrum v Žatci. Letos tam proběhlo už více než 1100 odběrů, registrují tam zhruba 1800 dárců, kapacita je ale větší.

Transfuzní centrum funguje v Žatci na poliklinice od února 2014, tedy více než rok a půl. Podle vedení nemocnice přineslo nejen komfort dárcům, kteří dříve museli dojíždět do jiných měst, ale také výhody pro nemocnici. Finanční i lékařské.

„Rádi bychom přivítali další dárce ze Žatce, ale i okolí, z Lounska či Podbořanska. Rozhodli jsme se proto přidat další odběrový den, lidé budou mít více možností, kdy k nám zajít. Nově bude možné krev darovat také v pondělí," láká nové zájemce Martin Krušina, vedoucí žateckého odběrového centra.

Kapacita v Žatci ještě zdaleka není vyčerpána. Od října bude otevřeno tři dny v týdnu. Dlouhodobě už si dárci zvykli na úterý a čtvrtek, nově tedy přibude pondělí. Otevřeno je vždy od 7 do 9.30 hodin, transfuzní centrum je v prvním patře žatecké polikliniky, nad vchodem do budovy.

V Kadani mají dárců dvakrát tolik

„Od začátku roku jsme v Žatci provedli více než 1 100 odběrů, dárců máme v registru zhruba 1 800. Rádi bychom ale, aby počet dárců byl větší, kapacitu na to máme dostatečnou. Přijímáme dárce se všemi krevními skupinami," pokračoval Krušina s tím, že v nedaleké Kadani mají zaregistrovaných dárců přes 4000. Větší počet všech dárců znamená také více dárců s nedostatkovými krevními skupinami a o to také při rozšiřování kmenu dárců jde. Také v Žatci by se postupně chtěli dostat na podobné číslo.

Žatecká nemocnice na projektu transfuzního odběrového centra spolupracuje s kadaňskou nemocnicí a také s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady v Praze. Připravují se i další novinky. „Chtěli bychom v příštím roce začít odebírat také krevní plazmu," řekl Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice.

Krev zachraňuje životy

Ilustrační fotoOtevření transfuzního odběrového centra se v Žatci uskutečnilo v únoru 2014 nemocnici stálo zhruba 1,6 milionu. Zlepšil se nejen komfort dárců z města a okolí, už nemusejí dojíždět. Centrum má výhody také pro nemocnici ekonomické i lékařské. „Výhody jsou nejen ekonomické. Po finanční stránce znamená centrum přínos pro náš rozpočet, je v kladných číslech. Po lékařské stránce už nemáme, jako to bylo dříve, problémy s krví. Dříve, pokud jsme potřebovali například při operaci více nějaké vzácnější krve, museli jsme obvolávat různá zařízení, jezdit pro krev na několik míst a podobně. Nyní, když spolupracujeme s dalšími nemocnicemi, dostali jsme se do jejich sítě, tyto problémy nejsou. Pomáháme si navzájem," uvedl Č. Novák.

A proč vyslyšet prosby transfuzního centra a začít darovat? „Dárcovství krve je hodně důležité, zachraňuje životy. Dárci mají oprávněný pocit, že někomu hodně pomáhají. Navíc krev odebraná v Žatci se vrací do regionu, část krevních přípravků tu zůstává a dárci tak pomáhají přímo v regionu," říká Č. Novák. Centrum láká také na výhody. Dárce má nárok na volno, uvolnění ze zaměstnání, příspěvek na cestu, dostane občerstvení, může čerpat i další výhody. „Stačí přijít a domluvit se u nás, není potřeba žádné předchozí doporučení nebo vyšetření," vysvětluje Krušina.

Dárci jsou pod lékařským dohledem. „Darování krve působí i jako prevence. Krev prochází důkladným vyšetřením, naše dárce hlídáme. Občas se stane, že odhalíme vážnou nemoc, ale díky tomu, že se na to přijde včas, mohou být lidé adekvátně a úspěšně léčeni," dodal pro Deník Martin Krušina.