Aby mohla být jakákoli jízda bezpečná, musí řidič hlavně vidět. Dobře vidět. O dobrém výhledu si ale řidiči, kteří chtějí vjet u Lubence, Blatna nebo Petrohradu na velmi frekventovanou silnici I/6 Praha – Karlovy Vary, po které každý den projedou tisíce a tisíce rychlých aut, mohou nechat jen zdát.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) u výjezdů zatím vysokou trávu, jež znemožňuje dobrý výhled, neposekalo. Dlouhé týdny tam tak každý den řidiči riskují životy.

„Už nám došla trpělivost, na ŘSD jsme několikrát volali, kdy trávu posekají, ale dělají mrtvého brouka. Vysoká tráva vůbec není posekána, nic nedělají a výjezdy jsou hodně nebezpečné. Každý den tam lidé riskují, dochází často ke kolizním situacím. Máme čekat, až se něco vážného stane?“ je rozčilený starosta Blatna Václav Beneš.

Na hlavní silnici není vidět

Kritická místa si po upozornění od řidičů, kteří na Podbořansku z neposekaných výjezdů musí najíždět na I/6, projeli také redaktoři Žateckého a lounského Deníku. A přesvědčili se, že vyjet na frekventovaný tah z Prahy do Karlových Varů není na některých místech nic lehkého. Po vytížené komunikaci se často řítí auta vysokou rychlostí, navíc na spojnici hlavního města s lázněmi a Německem je doprava velmi hustá.

Na výjezdech najíždíme až skoro do křižovatky, předek auta máme nebezpečně nastrčený vpřed. Na mnoha místech ale ani tak dobře nevidíme na hlavní silnici. Často to prostě musíme risknout. Podobně přitom mnoho řidičů musí riskovat každodenně. „Mnoho lidí si u nás stěžuje. Už nebudeme čekat, jestli to ŘSD poseká. Jde o naše zdraví, nehoda se stane rychle. Výjezd si posekáme sami. Sice to není naše starost, ale bude to bezpečnější,“ rozhodl se blatenský starosta.

ŘSD: nic nezdržujeme

A proč vůbec ŘSD trávu neseká? „Na tyto práce musíme podle zákona vypsat poptávkové řízení. Bohužel, než se firma vybere, chvíli to trvá, musíme ale postupovat podle legislativy,“ odpověděla na dotaz Deníku Martina Vápeníková, tisková mluvčí ŘSD. Podle ní by se v Ústeckém kraji, a tedy i na I/6 na Podbořansku, mělo začít sekat v nejbližších dnech. Riskujícím řidičům nezbývá než doufat, že slib ŘSD splní.

Podobné problémy mají přitom také například na Litoměřicku a v dalších regionech. „V současné době dokončujeme poptávkové řízení, v nejbližších dnech by se mělo začít sekat,“ ujišťuje řidiče tisková mluvčí. Mezitím ale už někteří starostové nevydrželi čekat a nebezpečná místa si sekají sami. Ptají se zástupců Ředitelství silnic a dálnic, zda by nešlo pro příště vypsat poptávkové řízení dříve, aby se předešlo zbytečným problémům. ŘSD se ale brání, že nic nezanedbalo. „Nic nezdržujeme, proces výběru firmy je podle zákona, bohužel je zdlouhavý,“ dodala Martina Vápeníková, tisková mluvčí ŘSD.