Seriál vyprávějící příběh rodiny velkostatkářů Valentových z období od konce první do konce druhé světové války vzniká o letošních prázdninách na různých místech ČR včetně našeho regionu. Filmaři už točili scény ve Břvanech, Úštěku a v posledních dnech také v Třebízi, obci v těsném sousedství Panenského Týnce.

Filmový štáb pod vedením režiséra Bisera Arichteva v koprodukci společnosti Dramedy International natáčí nový ambiciozní seriál První republika podle scénáře Jana Gardnera. Do televizního snímku na pokračování obsadili tvůrci herce Pavla Kříže, Janu Štěpánkovou, Jana Vlasáka, Veroniku Novou, Markétu Plánkovou, Michaelu Maurerovou a mnoho dalších.

Láska, závist i zločin

Román pro obrazovku vypráví o první republice jako o době uvolnění pravidel, vzniku nových elit, rozvoje podnikání a vnímá ji jako jemnou paralelu na 90. léta. Příběh lásky i závisti protkne navíc vyšetřování dávného zločinu.

V Třebízi se točily scény z oslav vesnických dožínek. Na place se kromě krojovaných tanečníků, které ztvárnili členové folklórního souboru Mateník ze Šestajovic, sešli i někteří hlavní protagonisté snímku, a to herečka Veronika Nová a herec Jan Vlasák, kteří tam měli svůj natáčecí den. Vytváření jednotlivých záběrů pokračovalo do noci. Odpoledne snímali filmaři například příjezd aktérů na dvůr statku, dále scény ve stodole a nechyběla ani dožínková zábava.

Pět výběrových kol

Tvůrci seriálu se snažili nepodcenit jediný detail. Jak řekla herečka Veronika Nová, výběr herců byl poměrně náročný. „Byla jsem oslovena produkcí. Casting trval zhruba čtyři měsíce. Prošla jsem pěti koly výběru, než mi roli Magdaleny přidělili. Do poslední chvíle jsem netušila, zda ji dostanu. Jsem za ni velmi šťastná. Projekt se mi líbí celkově, i tím, že je to doba první republiky. Role v seriálu mě velice baví," sdělila herečka Veronika Nová, která má ke Slánsku vztah, protože tam má řadu kamarádů.

Osobní vazby k regionu na pomezí Lounska a Kladenska má i herec Jan Vlasák. V seriálu se rovněž objeví. „Prostředí, ve kterém natáčíme, mám rád od dětství, protože můj dědeček byl sedlák. Měl kdysi statek ve Zloníně. Býval velký asi jako ten ve Třebízi. Jsem velmi rád, že se tu mohu ocitnout. Je to příjemné. Místo je mi blízké i tím, že v Kladně mám strýce," uvedl Jan Vlasák. 

Seriál má mít na obrazovkách premiéru v lednu 2014.