Novou silnici z okraje Plzně k obchvatu Třemošné, která bude součástí hlavního tahu do Žatce a Mostu, začne příští rok stavět Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Jde o zhruba dvoukilometrovou komunikaci za 300 milionů korun, která výrazně zrychlí výjezd z krajského města směrem na sever. Stavební řízení už běží a stavební povolení bude vydáno v prvním čtvrtletí příštího roku, řekl Miroslav Blabol z plzeňské oblasti ŘSD.

„Stavba by měla začít na konci léta. Půjde o přípravné práce a kácení stromů," uvedl. Na stavbu je stará EIA (posudek vlivu stavby na životní prostředí), která nesplňuje požadavky EU. Ministerstvo životního prostředí k ní proto musí vydat ověřující stanovisko.

Nová čtyřproudá silnice povede od Kamenného rybníka, kde je koncová značka města Plzně, až k novému obchvatu Třemošné, který ŘSD postavilo v roce 2011 za více než 920 milionů korun. K nynějšímu dvoupruhu se přistaví další dva pruhy, řekl Blabol.

Stavba začne příští rok

„Konečně se stavba dostala do plánu státních investic. Určitě začne příští rok. Je to jediná stavba na území Plzeňského kraje, která je ve vládní dopravní politice," řekl náměstek primátora Petr Náhlík. Spojí kapacitní komunikace na území města Plzně s obchvatem Třemošné.

Plzeň se bude na stavbě podílet 30 miliony korun. Podle Náhlíka půjde hlavně o vybudování lávky pro pěší a cyklisty, která nahradí problematický přejezd a přechod u Kamenného rybníka, vybudovaný před sedmi lety. Podíl města schválilo minulý čtvrtek zastupitelstvo. „Náš podíl je rozpočtově pokrytý a investorské ŘSD už může začít stavbu soutěžit," uvedl náměstek. Nová lávka povede přes přivaděč i přes železniční trať, takže zajistí propojení rekreačních oblastí na obou stranách dopravního koridoru, v níž je vedena trať Plzeň - Žatec a silnice na Třemošnou.

Plzeň dlouhodobě pomáhá obcím s přípravou dopravních staveb na severu Plzeňska. Díky svazku DSO I/27 obce spolupracují na stavbě obchvatů až do Kralovic, tedy na hranice s Ústeckým krajem.

Silnici na Most čeká modernizace

Silnici I/27 Most - Plzeň čeká v budoucnu modernizace v téměř celé její délce. Před pár lety byl na Plzeňsku otevřen zmíněný obchvat v Třemošné, nyní se staví obchvat Velemyšlevsi na Žatecku. V nejbližších letech má vyrůst také obchvat Žiželic u Žatce.

Spíše hudbou budoucnosti jsou další obchvaty hlavně sídel na severu Plzeňska. V plánu jsou nové úseky silnice kolem Plas, Kaznějova, Kralovic nebo Horní Břízy. ŘSD má také v plánu rozsáhlou přeložku silnice mezi Žatcem a Jesenicí, která počítá s obchvaty Radíčevsi, Sýrovic, Pšova, Blšan a Strojetic, v plánu je i obchvat Jesenice.

Václav Prokš