Manželé Lada a Ladislav Šimkovi prožili dětství na sídlištích v Žatci. V době, kdy řešili společné bydlení, se rozhodli splnit si sen v podobě domku se zahradou. Když si spočítali, jak vysoké náklady by na koupi starého domu a následnou rekonstrukci vynaložili, dospěli k názoru, že si postaví nový podle svých představ.

„Začali jsme shánět pozemek. V Žatci v tu dobu žádná zajímavá parcela nebyla, rozhodli jsme se proto pro Holedeč. Dům jsme postavili tam a ze Žatce se odstěhovali,“ vzpomněla Lada Šimková.

Manželé Šimkovi patří mezi stovky lidí v okrese Louny, kteří v posledních letech opustili město a přestěhovali se na vesnici. Poslední statistiky tento trend potvrzují. Zatímco počet obyvatel největších měst v okrese loni klesl, v okolních obcích lidí přibylo.

V Žatci meziročně ubylo 200 obyvatel, k 1. lednu 2019 tu žilo 18 905 lidí. Podobně jsou na tom Louny. Tam podle statistik ministerstva vnitra bydlelo na začátku roku 18 029 obyvatel, což je o 199 méně než rok předtím.

Naopak v menších obcích počet obyvatel vzrostl. Týká se to třeba Podbořanského Rohozce, Dobroměřic, Cítolib, Lenešic, Blšan u Loun, Staňkovic, Libočan, Čeradic i zmíněné obce Holedeč. „Nebyli jsme jediní, kdo se rozhodl jako my. V Holedeči s námi stavěli rodinné domy další lidé, všichni původem ze Žatce. A ještě přibudou další, protože se připravují nové parcely,“ upozornila Lada Šimková. „Bydlení na vesnici má svá pro a proti. Nejsou tu takové možnosti vyžití jako ve městě. Na druhou stranu se i v Holedeči koná řada akcí. A třeba obchod máme otevřený i o víkendu. Myslím, že bydlení zde má více výhod. Jsem spokojená,“ dodala.

Vedení obce je stěhování mladých rodin nakloněno. „Čím víc nových obyvatel, tím lépe. V neposlední řadě přinesou obci další peníze,“ připomněl starosta Zdeněk Krejčík.

Parcely v Holedeči v minulých letech připravovali soukromníci, nyní se přidá i obec. V plánu má zasíťování pozemku u fotbalového hřiště, vznikne tam 12 parcel pro rodinné domy.

Podle statistik došlo meziročně k největšímu nárůstu obyvatel v Podbořanském Rohozci. V této odlehlé vesničce na okraji vojenského prostoru v Doupovských horách žije 156 obyvatel, skoro o desetinu víc než před rokem. „Máme 24 obecních bytů, které postupně opravujeme. Snažíme se, aby se jejich novými nájemníky stali hlavně mladí lidé. U nás dají za bydlení méně než jinde. Naším cílem je celkové omlazení obce,“ vysvětlil starosta Ladislav Gál. V nastaveném trendu chtějí v Podbořanském Rohozci pokračovat, letos opraví další dva byty.

Bydlení, školy, vyžití a pracovní uplatnění

Naopak největší města okresu zaznamenala opačný trend. „Pokud chceme zvednout zájem lidí o setrvání, návrat nebo přestěhování do Loun, je třeba, aby bylo ve městě dostupné bydlení, kvalitní školy, volnočasové vyžití a v okolí dostatek pracovních míst,“ vypočetl lounský starosta Pavel Janda. Podle jeho slov se město mimo jiné snaží postupně obnovovat svůj bytový fond. „V květnu bychom měli kolaudovat 15 rekonstruovaných bytů v Osmidomech,“ dodal.

Město podle něj také podporuje možnosti volnočasového vyžití, spolufinancuje kino a podporuje spolkovou činnost v oblasti kultury a sportu.