Odložením skončilo šetření policie, která se zabývala slovní přestřelkou ze začátku letošního roku mezi starostou Podbořan Radkem Reindlem a zastupitelem Leo Peterkou. Vyšetřovatelé došli po prověření situace k závěru, že slovní projev na adresu Peterky, z úst prvního muže Podbořan, nebyl trestným činem.

„Záležitost jsme prošetřovali, policie došla k závěru, že se nejedná o trestný čin. Spis byl postoupen přestupkové komisi," informovala o závěrech vyšetřování policejní tisková mluvčí Jaromíra Střelcová.

Přestupková komise nyní tedy bude zkoumat, zda nešlo alespoň o přestupek ze strany starosty. Ten rozhodnutí policie vítá. „Odložením policie potvrdila, že se trestný čin nestal. Jsem rád, že se to potvrdilo. Za tím, co jsem řekl, si stojím," řekl Deníku Reindl. Trvá na tom, že Peterka opakovaně uvádí nepravdy, lže a obviňuje vedení města bez důkazů.

Zastupitel důkazy nedodal

Podbořanský zastupitel Leo PeterkaLeo Peterka (TOP 09) podal letos v únoru na Radka Reindla (ODS) trestní oznámení kvůli údajné pomluvě, nelíbilo se mu, že ho v diskuzi zastupitelů označil za lháře a podvodníka. „Věc bude ještě řešit přestupková komise," komentoval rozhodnutí. Podle Peterky se některé činnosti na podbořanské radnici nedějí standardně, dochází podle něj ke zvýhodňování některých lidí a chce na údajné nepravosti upozorňovat i dále. Zatím žádné z jeho několika obvinění ale nebylo prokázáno, žádné důkazy nedodal.

A co se vlastně v Podbořanech na jednání zastupitelů před několika měsíci stalo? „Starosta mě označil na zasedání zastupitelstva za podvodníka a člověka, který dělá podvody. Touto křivou pomluvou došlo k závažnému poškození mého dobrého jména. Vyzval jsem ho, aby se mi omluvil, neudělal to, proto jsem byl nucen učinit další právní kroky," uvedl k podání trestního oznámení Leo Peterka, dlouhodobý kritik současného vedení Podbořan.

Připomeňte si: Podvodník, lhář! Ostrá slova padají mezi městskými poslanci

„Je dobře, že se vše prošetří a opět se ukáže, jako už tolikrát, že pan Peterka podává lživé informace, říká opakovaně nepravdy a jen očerňuje bez důkazů," reagoval tehdy na obvinění od Peterky první muž Podbořan.

Na začátku nového sporu mezi muži, kteří dlouhodobě politicky bojují, bylo prohlášení Peterky při schvalování osob, které mají zastupovat Podbořany v orgánech Severočeské vodárenské společnosti. V její dozorčí radě Radek Reindl působí. Zastupitel Leo Peterka tvrdil, že ve společnosti, jejímiž akcionáři jsou severočeské obce včetně Podbořan, se dějí nepravosti, proto se podle něj zdražuje cena vody. Říká, že zdražení není kvůli velkým investicím do technologií, jak uvádí společnost. Obvinil starostu ze zapletení s „kmotry".

„Orgány společnosti jsou obšancované lídry ODS, lidmi jako jsou Novák nebo Oulický. Společnost nemá veřejná výběrová řízení, neprobíhají transparentní soutěže. Je to kvůli tomu, že tam sedí lidé jako starosta Reindl," vyřkl závažná obvinění na adresu starosty na jednání zastupitelů Leo Peterka. Naznačil, že soutěže mohou být ovlivněné.

Dlouholetý podbořanský starosta Radek Reindl nařčení rezolutně odmítá. „Nesmysly, lži a výmysly. Ve společnosti probíhají veřejné soutěže podle zákona, všechny jsou na veřejném portálu, může se podívat i přihlásit kdokoli. Vše je zveřejněno. Navíc člen dozorčí rady rozhodně nedělá výběrová řízení, nemůže do nich zasahovat, soutěže má na starosti vedení společnosti. Jen uráží a mluví o něčem, co neví a čemu nerozumí," reaguje Reindl.

Soutěže probíhají podle zákona

Ilustrační foto.Podívejme se tedy na internetové stránky společnosti SVS. Dokumenty, které tam najdeme, dávají za pravdu starostovi. Soutěže, na opravy i nově budovanou infrastrukturu, jsou tam uveřejněny, podle zákona je tam uvedena technická specifikace i průběh soutěže. Výběrová řízení má firma otevřená. Je také pravda, že dozorčí rada výběrové soutěže neřídí.

Peterka, který se sám pohybuje ve stavebnictví, upozorňuje na údajné vazby „spřátelených" firem s politiky. Stavební firmy jsou prý s nimi domluveny, soutěže prý mohou být ovlivněny zákulisně, nenápadně. Důkazy ale zatím nepředložil.

Starosta Podbořan řekl na jednání městských poslanců, v bezprostřední reakci na obvinění, že Peterka je pro něj podvodník. „Je to stále dokola. Nikdy, opakuji nikdy, nic neprokázal, nepředložil žádný důkaz. Ani nemůže, vymýšlí si nesmysly. Stále křivě obviňuje," byl rozčilený Reindl. „Také město dělá všechny soutěže veřejně, zcela otevřeně a vždy vyhraje nejlevnější. Vše děláme zcela transparentně. Takováto nepravdivá nařčení nás jen poškozují, je to politický boj," pokračoval.

Reindl argumentuje tím, že stížností k různým úřadům, obvinění a trestních oznámení už podal Leo Peterka a jemu blízcí opoziční zastupitelé celou řadu. Nikdy ale zatím nebyl nikdo policií obviněn, nikomu nebyla dozorujícím úřadem udělena pokuta, nebylo nic vytýkáno. Všechna podání byla odložena, úřady potvrdily, že podbořanská radnice postupuje správně. „Obvinění už vznesl pan Peterka řadu. A ani jedno se nepotvrdilo. Opakovaně podává lživé informace, uvádí zastupitele v omyl, vědomě lže," řekl starosta.

Poukazuje například na nedávné spory kvůli rekonstrukci ulice Dukelská. Peterka nařkl radnici, že staví načerno, podal také trestní oznámení. Státní zastupitelství ale nenašlo žádné důkazy, že by došlo k obcházení zákona, že byla oprava v pořádku potvrdil i stavební úřad. „Vědomě lhal, když říkal, že se tam staví načerno. Stavba byla v pořádku, všechna povolení byla. A když bylo obvinění vyvráceno, měl by se omluvit, ale neudělal to. A takových případů, kdy očerňuje naprosto bez důkazů a bezdůvodně, je mnoho. Opakuji, že všechna jeho obvinění byla v minulosti vyvrácena," dodal Reindl.

Zastupitel Leo Peterka s argumentací starosty nesouhlasí. Prý jen upozorňuje na nestandardní jednání radnice a bude v upozorňování na údajné nepravosti pokračovat. „S tím, že jsem podal již celou řadu trestních oznámení a stížností, která se nikdy neprokázala, nesouhlasím. V minulosti jsem podal dvě trestní oznámení, jedno ve věci ubytovny pana Štěpánka a druhé ve věci revitalizace části Podbořan. Je pravda, že ani u jednoho z těchto trestních oznámení se podezření ze spáchání trestného činu nepotvrdilo a obě byla odložena. Jiná věc je to, že se na jednáních zastupitelstva snažím trvale upozorňovat na přešlapy a nefér jednání ze strany vedení města a v tomto hodlám i nadále pokračovat, jestliže k tomu bude zadán nějaký z mého pohledu závažný důvod," uvedl pro Deník už dříve Leo Peterka.

Kritici jsou přesvědčeni o pravdě

Dlouhodobí kritici současného vedení Podbořan, zastupitelé Leo Peterka a Lumír Šopf, už na vedení města podali mnoho stížností a několik trestních oznámení. Oponenti současného vedení jsou totiž i přes zamítnutí jejich stížností a oznámení přesvědčeni, že mají pravdu, stále naznačují, že "na radnici není něco v pořádku". „Důkazy předkládám, problém je v tom, že se všichni znají. Některé kontroly jsou dělané na dálku. A policie? Všichni se v Podbořanech znají, jsou tam vazby," řekl před dvěma lety například Lumír Šopf k jedné ze stížností, která nedopadla pokáráním radnice.

A jak se na věc dívají nadřízené úřady, kontroloři a vyšetřovatelé? Jejich závěry najdeme ve výsledcích šetření a prošetřování. Kontroly, kterých za poslední léta na podbořanské radnici proběhla celá řada, skutečně dosud neprokázaly žádná závažnější pochybení. Také důkazy, které by ukázaly na protizákonné jednání vedení města v minulosti, nejsou.