Incident v budově Městské knihovny v Lounech, při kterém se na začátku října vzájemně fyzicky napadly dvě její zaměstnankyně, bude dál řešit přestupková komise lounské radnice. Policisté své vyšetřování v této věci už ukončili.

"Policie ukončila šetření této události. Vyslechli jsme několik lidí a věc vyhodnotili jako přestupek. Záležitost policisté předali Městskému úřadu Louny k dalšímu projednání v přestupkové komisi města," uvedla Irena Pilařová, mluvčí Policie ČR Louny.

Potyčka mezi dvěma knihovnicemi se odehrála v neděli 8. října. Předcházela jí prudká hádka, následoval i fyzický útok, příjezd policie a podání trestního oznámení. Obě aktérky byly také několik dní v pracovní neschopnosti. Nyní už jsou zdravotně v pořádku a znovu pracují.

V pozadí konfliktu byly spory na pracovišti a napjaté vztahy mezi některými pracovníky v kolektivu. Atmosféra v týmu pracovníků knihovny se zhoršovala přibližně od počátku tohoto roku.

Situací se zabývala také rada města Loun a dala ředitelce knihovny za úkol vypracovat podrobnou zprávu o situaci a návrh opatření k nápravě. Ředitelka knihovny má vše předložit do konce října.

"Ke konfliktu s fyzickým napadením mezi zaměstnankyněmi knihovny došlo. V zařízení města je to věc nepřípustná," uvedl už dříve Radovan Šabata, starosta Loun.

"Zprávu pro radu města a návrh opatření jsem už odevzdala. Celá věc mě samozřejmě velmi mrzí. Na druhou stranu chci zdůraznit, že knihovna normálně pracuje, sloužíme veřejnosti, věci se zklidnily, nic hrozného se u nás neděje," uvedla ředitelka knihovny Dagmar Kučerová. "Mrzí mě, že záležitost poškozuje dobré jméno knihovny, její opakované úspěchy v posledních letech a práci našich zaměstnanců," sdělila už dříve. V Městské knihovně Louny nyní pracuje 23 zaměstnanců včetně ředitelky.

Napětí rostlo několik měsíců

Napětí v knihovně rostlo přibližně od počátku letošního roku. Jedna z aktérek konfliktu si opakovaně stěžovala na některé problémové jevy v pracovně právní rovině, například příliš mnoho přesčasů a podobně.

Obracela se i na radu města a zastupitele. Zhoršená atmosféra mezi některými pracovníky v kolektivu knihovny byla patrná i v září na veřejné schůzi zastupitelstva města.