Vidíš? Dívej se pozorně! Tady, tady na tom zámečku se natáčela Popelka. Tady bydlela! Vidíš tu dřevěnou stříšku a pavlač? A ten dvůr? Je to přesně takové, jako v pohádce…

Podobnou legendu o Popelce už vyslechlo za desítky a desítky let, které uplynuly od natáčení nejoblíbenější české pohádky, která o Vánocích běží v televizích po celém světě, mnoho a mnoho ratolestí, které se svými rodiči projížděly autem kolem dnes už takřka zapomenutého a zdevastovaného zámečku v malé vesničce Lužec na Podbořansku, po cestě z Vroutku na Lubenec.

A opravdu, zámeček extrémně podobný filmovému statku Popelky, po pravé straně ve směru od Podbořan na Lubenec, stojí. A opravdu, Tři oříšky pro Popelku se v Lužci natáčely! Ale…

Popelka na zámku nebyla

Některé záběry legendární pohádky se skutečně natáčely v okolí Lužce, zámeček ale není sídlem Popelky, jak tvrdí legenda. Filmaři na zámečku ale zřejmě měli zázemí. Na zámečku v Lužci se o čtyři roky dříve točil jiný film - Adelheid Františka Vláčila (snímky najdete zde!). A takhle, velmi pravděpodobně, vznikla ona legenda, avšak jak nyní Deník zjistil, jen z poloviny pravdivá. Paměť po letech často klame, lidé si časem natáčení obou filmů pravděpodobně spojili…

Ale ohlédněme se za oběma filmy a jejich natáčením. Jak to s Popelkou bylo doopravdy? Jeden ze záběrů, které se pro pohádku Tři oříšky pro Popelku natáčely v okolí Lužce, je například ve filmu okolo patnácté minuty. „Zatímco na statku vítají krále a jeho družinu, jede se Popelka projet na svém koni Juráškovi. Tato projížďka Popelky se natáčela v okolí zámku Lužec," píše se na internetovém serveru filmovamista.cz, který se zabývá hledáním skutečných míst, kde se natáčely oblíbené snímky.

U Lužce se natáčela projížďka na koni

Libuše Šafránková se ve scéně na svém koni projíždí zasněženou krajinou, po polích a lesem. Právě tyto záběry se natáčely v okolí zámku v Lužci.

Podívejte se na filmové záběry a snímky skutečných míst z natáčení Tří oříšků pro Popelku na portálu filmovamista.cz! 
(klikněte zde) 

Jistě budete požadovat důkaz, že zámeček v Lužci není oním pohádkovým statkem, kde Popelka bydlí. Vždyť, jak tvrdí legenda, ten dvůr, ta dřevěná stříška, i ta pavlač, vše je tak moc podobné. Důkaz najdeme také na serveru filmovamista.cz. Záběry ze statku byly totiž natáčeny na vodním hradě Švihov na Plzeňsku. Ten byl pro natáčení hodně upraven, například dřevěná pavlač, falešná okna a brána byly vystavěny jen pro potřeby filmařů, ihned po natáčení zmizely.

Natáčelo se na zámku u Drážďan

A při bližším a detailním zkoumání musíme uznat, že dřevěná pavlač na zámečku v Lužci, je té filmové opravdu jen vzdáleně podobná…

A kde se ještě Tři oříšky pro Popelku natáčely? Pohádka, která je oblíbená na celém světě, vznikla v roce 1973 v koprodukci s filmaři z východního Německa. A například zámek prince, kterého hrál Pavel Trávníček, najdeme právě tam. Moritzburg leží nedaleko Drážďan. Jak už jsme dokázali, statek Popelky, již ztvárnila Libuše Šafránková, je vodní hrad Švihov, stodolu, kde Popelka ukrývá kouzelné tři oříšky, našel režisér Václav Vorlíček na Plzeňsku v Mezihoří, stejně jako sad nebo rybník, ve kterém skončí macecha.

Vraťme se ale také ke druhému filmu, který v Lužci na Podbořansku vznikal a který se opravdu na zámečku natáčel. Adelheid, válečné drama z roku 1969, natáčel František Vláčil. Jednu z hlavních rolí hrál Petr Čepek a Lužec hrál ve snímku důležitou úlohu, stejně jako jeho okolí.