Průmyslová zóna Triangle přilákala dalšího investora.

Zájem postavit opravárenské centrum v této lokalitě projevila americká společnost Solar Turbines, která vyrábí plynové turbíny.

To je dobrá zpráva pro tisíce nezaměstnaných lidí v tomto regionu, kteří se skutečně snaží sami aktivně sehnat pracovní místo, ale nemají zatím úspěch.

Postupně by měla společnost zaměstnat až 450 lidí z regionu Žatecka, Mostecka i Chomutovska.

Svůj záměr stvrdila společnost včerejším podpisem předběžné dohody s představiteli Ústeckého kraje.

„Bude to jediný závod této společnosti na severu Čech,“ řekl včera mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř.

„Pokud se plány investora naplní, vyroste na severu Čech jediný závod společnosti Solar Turbines, který v regionu Evropy, Afriky a Středního východu zvládne renovace klíčových součástí turbín potřebných pro jejich následné generální opravy,“ uvedl tiskový mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

Ústecký kraj se již dlouhodobě snaží do zóny, která zatím nenaplnila očekávání, přilákat nové investory a do americké společnosti vkládá velké naděje na oživení zóny. „S ohledem na současnou hospodářskou situaci a konkurenci dalších států v Evropě považujeme za velký úspěch to, že se nám ve spolupráci s agenturou CzechInvest podařilo přesvědčit tak významného investora. Již delší dobu usilujeme o to, aby byla tato zóna přístupná i menším podnikatelům, kteří zajistí nová pracovní místa pro obyvatele v regionu,“ vyzdvihla hejtmanka Jana Vaňhová.

Společnost bude mít blíž ke svým zákazníkům v Evropě, Africe a Středním východě. V regionu totiž pracuje několik tisíc turbín firmy Solar Turbines. „Rozhodli jsme se posílit své globální kapacity pro technologicky náročné opravy nutné pro generální opravy. Díky stavbě tohoto zařízení nabídneme našim zákazníkům v tomto regionu mnohem lepší služby, protože se tím omezí čas na dopravu, což urychlí dodávky renovovaných turbín zpět ke klientům,“ vysvětluje Peter Taylor z firmy Solar Turbines.

Produkce žateckého závodu bude nabíhat postupně a plné kapacity by podle plánů investora měla dosáhnout v roce 2020.

Největší výrobce plynových turbín

Společnost Solar Turbines, která je součástí koncernu Caterpillar, je největším světovým výrobcem plynových turbín v rozsahu 1 až 22 MW. Největší část jejího výrobního portfolia tvoří instalace v sektoru ropy a zemního plynu, dále pak záložní energetické zdroje velkých odběratelů a aplikace pro lokální výrobu elektrické energie. V současné době má Solar Turbines celosvětově přes šest tisíc zaměstnanců, kteří se starají o více než 13 500 turbín instalovaných u zákazníků v bezmála stovce zemí světa.

Průmyslová zóna Triangle se nachází v místě bývalého vojenského letiště u Žatce. Najít práci tam podle představ mělo přes 10 tisíc lidí.

V roce 2006 se v zóně usídlily japonské společnosti IPS Alpha a Hitachi. Avšak Hitachi kvůli dopadům finanční krize, která měla za následek pokles odbytu, závod loni uzavřela. Místo ní přišel sice Panasonic, ten ale zaměstnává zhruba 300 lidí. Ani IPS Alpha na tom není nejlépe, loni propustila více než čtyři stovky svých zaměstnanců a další propouštění přišlo na začátku letošního roku.