Odpad třídí v Ústeckém kraji nejlépe obyvatelé města Krásná Lípa na Děčínsku a obce Libčeves na Lounsku. Obě sídla získala první místo ve svých kategoriích v 9. ročníku soutěže Skleněná popelnice 2013. Skokanem roku se stal Výškov u Loun, kde lidé za jediný rok dokázali vytřídit o 273 procent více skla, papíru a plastů.

V kategorii obce se za Libčevsí se 113 kilogramy umístily Doubice na Děčínsku se 111 kilogramy. Třetí místo obsadily Hrušovany na Chomutovsku, jejichž obyvatelé odevzdali 82 kg tříděného odpadu.

Každý obyvatel Ústeckého kraje loni vytřídil v průměru 34,6 kilogramů odpadu. To je nejméně z celé republiky. „Nejvíce tříděného odpadu lidé loni odevzdali v Pardubickém kraji. Výtěžnost tam byla 44,3 kilogramů na osobu. Celorepublikový průměr činí 39,7 kilogramů," uvedla Martina Vrbová ze společnosti EKO-KOM, která soutěž Skleněná popelnice pořádá spolu s Ústeckým krajem.

Do kontejneru lidé nejčastěji hází papír. Za rok ho na osobu odevzdali přes 18 kilogramů. Plasty a sklo se v Ústeckém kraji třídí o poznání méně. Do žlutých a zelených kontejnerů jich lidé vhodili zhruba po 8 kilogramech. Celorepublikový průměr v plastech je přitom přes deset kilo na osobu. Důvodem je podle Vrbové to, že se ve městech a obcích třídí hlavně PET lahve, na směsné plasty lidé spíše zapomínají.