Vánoční a novoroční svátky skončily, v Ústeckém kraji začala tradiční Tříkrálová sbírka. Po domácnostech chodí koledníci děti v maskách Tří králů a od lidí, kteří se chtějí zapojit, dostávají dobrovolná dary na dobročinné účely. „Tříkrálová sbírka už v loňském roce byla v litoměřické diecézi rekordní. Celková vykoledovaná částka dosáhla výše 2,082 milionu korun, historicky poprvé tak přesáhla dva miliony korun," řekla mluvčí Biskupství litoměřického Jana Michálková. Pod litoměřickou diecézi římskokatolické církve spadá celý Ústecký kraj.

Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí v rámci České republiky, pořádá ji Charita ČR. Je to akce s mnohaletou tradicí, do její organizace se nezapojují pouze místní charity, ale také farnosti, obce, školy či dětské domovy. „Koledovat může prakticky kdokoli, stačí napsat záměr, na co chce finance použít, a sehnat a zajistit koledníky," uvedla Michálková. „Kasičky jsou označeny logem Charity ČR, jsou řádně zapečetěny a opatřeny razítkem, skupinka koledníků má u sebe průkaz se všemi náležitostmi," upozornila.

Ústecký kraj přitom patří se sousedním Karlovarským mezi regiony, kde je věřících v rámci ČR nejméně. V průměru se na severu Čech podle statistik hlásí k nějaké víře 15,8 % lidí, celorepublikový průměr je přitom 32 %.

Tříkrálová sbírka probíhá v režii několika farností i v okrese Louny.

Radka Fialová