Přes čtyři tisíce lidí vystoupaly v roce 2014 na věž obdivovaného chrámu sv. Mikuláše v Lounech. Do jeho interiéru nahlédlo bezmála 9,5 tisíce zvědavců. Krásná stavba si tak i loni udržela statut nejvyhledávanějšího turistického cíle ve městě na Ohři. Potvrzují to statistiky městského informačního centra.

Íčko se loni v březnu přestěhovalo z recepce radnice na druhý konec Mírového náměstí, kde je pořádně na očích. Navíc vyvíjí spoustu nových aktivit. Není tak překvapením, že si tam našlo cestu mnohem víc lidí, než předloni. Od dubna do konce roku to bylo 12 021. „Pro srovnání, v roce 2013 jich bylo 6983," podotkla ve výroční zprávě Blanka Tomášková, vedoucí městského informačního centra. Nejúspěšnější měsíce z toho pohledu byly srpen se 1738 návštěvníky - v průměru 56 osob denně, a říjen se 1491 návštěvami. To představuje průměrně 48 lidí denně. V roce 2013 přišlo pro srovnání v srpnu 592 a v říjnu 661 lidí.

„Občané si zvykli do centra chodit nejen pro turistické informace, ale hledají tam i běžné služby. Chodí se například ptát na autobusové spojení a další věci," říká Radovan Šabata, starosta Loun.

Čechů je stále drtivá většina

Ačkoliv drtivá většina, více než 95 procent, návštěvníků íčka jsou Češi, do města na Ohři míří samozřejmě i zahraniční turisté. Evidence, kolik jich do Loun celkem skutečně přijelo, neexistuje, známa jsou však čísla, kolik se jich zastavilo právě v informačním centru. Největší podíl cizinců, plných 42 procent, zaujímají Němci. Těch v roce 2014 zaznamenali 216. Pomyslnou druhou příčku obsadili občané Velké Británie - 58 návštěvníků představuje 11% podíl. Následují Nizozemci a Slováci. Zavítali k nám ale také například Maďaři, Rusové nebo Američani.

Bezesporu největším magnetem je již zmíněný chrám. Žebříčku návštěvnosti bezkonkurenčně vévodí i přes to, že vyhlídková věž byla loni v říjnu a listopadu kvůli rekonstrukci uzavřena. Téměř 7,9 tisíce lidí se podle statistik informačního centra přišlo podívat také do místního oblastního muzea, dalších téměř 4,5 tisíce do archeologického skanzenu ve Březně. Galerii města Loun v objektu Vrchlického divadla vyhledalo 1010 milovníků umění. Naopak do Galerie Benedikta Rejta se nepodíval ani jediný - je z technických důvodů zavřeno.

Spousta aktivit pro zvídavé

close Městské informační středisko je v budově na rohu Pražské ulice a náměstí Míru. zoom_in Sedět za pultem, prodávat turistické známky, pohledy, mapy nebo rozmanité upomínkové předměty, podávat informace - to je jen část pracovní náplně pracovnic centra. Probíhá řada aktivit pro veřejnost; například komentované prohlídky města. K dispozici jsou rovnou tři okruhy - historické centrum Loun, architektonicky významná Kotěrova kolonie a pak program, který představuje město v proměnách 19. a 20. století. Pořádají se mezinárodní akce s partnerskými městy, výlety, soutěže i výstavy. Louny se prezentují také na veletrzích.

Letošní rok je ve znamení 600. výročí upálení Jana Husa, ke kterému je připravena či už proběhla celá řada akcí. „Rádi bychom vylepšili službu takzvaného městského plakátu, který by měl sloužit ke shromažďování informací o kulturních a společenských akcích na jednom místě. Ať již on-line či off-line formě. Jednotlivé organizace či pořadatelé by tak mohli odstranit časté problémy s koordinací aktivit," vyplývá ze slov B. Tomáškové. Pravděpodobně v říjnu by se měl uskutečnit další z řady partnerských víkendů, tentokrát s přáteli z německého Zschopau. Kromě mnoha dalších je „na stole" i myšlenka na uspořádání dne otevřených dveří v lounských firmách, s kterými se podaří domluvit.

Významnému zvýšení návštěvnosti Městského informačního centra v Lounech jistě napomohlo rozšíření otevírací doby. Ta je každý den od 9 do 17 hodin.