Ústecký kraj navštívilo ve třetím čtvrtletí 203 145 turistů, to je o skoro 13 procent více než ve stejném období loňského roku. Strávili také v regionu meziročně více nocí. Převažovali tradičně hosté z Česka. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Do regionu zavítalo 62 862 cizinců, nejvíce jich přijelo jako obvykle ze sousedního Německa. Počet zahraničních hostů vzrostl meziročně o šest procent, šestnáctiprocentní meziroční nárůst je u domácích turistů. Hosté v Ústeckém kraji strávili 583 905 nocí, což je meziroční nárůst o dvanáct procent.

Němci, Poláci, Slováci

Z celkového poštu cizinců Němci tvořili skoro 43 procent. Na druhém místě byli s dvanáctiprocentním podílem Poláci a třetí nejpočetnější skupinu tvořili přes léto Slováci s šesti procenty. „U obou státních občanství se počet příjezdů meziročně zvýšil, a to u hostů z Polska o více než 43 procent a u Slováků o více než 12 procent," řekla Růžena Funková z krajské pobočky ČSÚ. Čtvrtí byli v pořadí v Ústeckém kraji Nizozemci a pátí Dánové. Rusové, kteří dříve byli silnou klientelou teplických lázní, tvořili pouze necelá dvě procenta zahraničních hostů. Počet lidí, kteří přijíždějí za rekreací na sever Čech, roste nepřetržitě od konce roku 2010.

V porovnání se zbytkem republiky nepatří Ústecký kraj mezi turisticky nejvyhledávanější. Méně jich přijelo pouze do Pardubického kraje. Na třetím místě je Olomoucký kraj a čtvrtou příčku má Vysočina.