Chcete se vrátit v čase a zažít a nasát atmosféru, kterou popisoval ve svých denících Franz Kafka? Podle mnohých expertů na dílo světově uznávaného autora máte jednu z posledních šancí v Siřemi na Podbořansku. Projít se okolím, ledabyle se poflakovat v opuštěných siřemských uličkách, vyškrábat se na kopec, na kterém rád odpočíval. Vše pořád vesnička nabízí, Kafka se tam určitě ještě někde prochází.

„Je to celé jaksi kafkovské,“ řekl prý při návštěvě Siřemi bývalý prezident Václav Havel o malé vesničce na Podbořansku. Do Siřemi jezdí za Kafkou množství turistů, chtějí se podívat, kde slavný literát pobýval, tvořil, chtějí s Kafkou prožít alespoň chvilku.

Kafka dorazil do Siřemi 12. září 1917 a odjel až na přelomu dubna a května 1918. Přijel kvůli odpočinku, když se dozvěděl o svém onemocnění. Nakažen tuberkulózou si vybíral z několika míst, kde se bude léčit. Na výběr měl lázně, sanatoria, zvolil ale venkovské stavení, život u své oblíbené sestry. „Oněch osm měsíců na vesnici, snad nejlepší čas tvého života,“ vzpomínali později na pobyt Kafky v Siřemi Milena Jesenská, spisovatelova přítelkyně, a sám Kafka. Bydlel u své sestry Ottly. Franz na Podbořansku zažíval během osmi měsíců svou první velkou zkušenost s životem na vesnici. To se pak projevilo i v jeho tvorbě, podle některých kafkologů tam nasbíral inspiraci k jednomu ze svých největších děl, románu Zámek. „Každého spisovatele ovlivňují každodenní vjemy. Určitě některé siřemské zážitky použil ve svém díle, tak proč ne v Zámku,“ usmívá se nad dotazem, zda byl Kafka Siřemí ovlivněn, Markéta Mališová, ředitelka Společnosti Franze Kafky.

Franz KafkaPodobný názor má i Josef Čermák, přední český odborník na Kafku. „Každý Kafkův pobyt se někde promítl, byl autobiografickým autorem. Nelze ale identifikovat jednotlivé pobyty. Kafkův Zámek byl prostě v jeho hlavě, pravděpodobně nemá konkrétní předlohu,“ říká.

Kafka v Siřemi, kromě odpočinku, také tvořil, ale ne tak, jak by chtěl. Jednou ho rušil klavír, podruhé myši, pak kočka, která vyhnala myši. Také na návsi bylo rušno. Hodně četl, psal hlavně aforismy – Siřemské zápisky. Podle odborníků prožil v Siřemi velmi významné období. A jaký byl den Kafky v Siřemi? „Choval se jako spisovatel v přírodě. Pozoroval a psal, když měl náladu, pomohl své sestře,“ představuje si Markéta Mališová. Na Kafku v Siřemi nezapomínají, často se tam konají Kafkovy slavnosti.

A že Siřem není zapomenutým místem, kde Kafka pobýval, ale živým muzeem, dokazují i další známí návštěvníci, kteří na Podbořansko jezdí. Kromě Havla a Miloše Formana, kteří plánovali v Siřemi film podle románu Zámek, který bohužel komunisté zakázali, se tam inspiroval při výletu za Kafkou také Jáchym Topol, oblíbený současný autor. Do Siřemi umístil jednu ze svých knih.

Pokud vás tento významný autor zajímá, přečtěte si další informace v předchozích speciálech!

Co vás zajímá?

Pojďte s námi na výlet (úvod)
Cyklisty potěší hlavně okraje okresu
Rozhledny: na krajinu můžete vidět jako ptáci
Žerotín: trosky hradu jsou pořád zajímavé
Peruc je pokladnice plná zajímavostí
Vydejte se za unikátními slunci do Libčevse
Cesta za tajemnem a menhiry

Postupně budeme přidávat další zajímavá témata a tipy!