Splní mu sen. Emanuel Petráň, známý sběratel tužek z Mostu, který dlouhá léta bydlel a pracoval v Žatci v tamním Agrostavu, se dočká svého snu. Českobudějovický výrobce totiž hodlá vybudovat muzeum české tužky, po kterém již léta čtyřiasedmdesátiletý majitel jedné z největších sbírek touží a volá.

Část sbírky věnuje žateckému Chrámu

close Sběratel tužek Emanuel Petráň na archivním snímku zoom_in „Podle toho, co mi napsal pan generální ředitel, tak s tím snad už letos začnou. Mám z toho radost," říká Petráň s tím, že do muzea chce věnovat část své sbírky českých tužek. „Další část pak věnuji do expozice v Chrámu chmele v Žatci," doplňuje. Na vysvětlenou dodává, že ve své sbírce má od každé tužky několik exemplářů, takže v pohodě uspokojí oba dva zájemce.

„Ano, je to tak. Vedení KOH-I-NOOR Hardmuth je s panem Petráněm v kontaktu," sdělil Deníku tiskový mluvčí společnosti Martin Doležal a dodal, že v tuto chvíli je vše v projektové fázi stavební části. „Zároveň také probíhá bádání v archivech ve vazbě na dokompletování expozice," řekl dále Doležal s tím, že realizace a otevření se plánuje na rok 2015 nebo 2016.

Sedm tisíc kousků

Emanuel Petráň sbírá tužky více než 40 let. Impulsem, který vše spustil, přitom byla nenápadná skutečnost, kdy mu kdysi přinesla sekretářka několik kousků, které měly zajímavý potisk. „Byly na nich lodě, letadla, houby, rostliny," vzpomíná sběratel. Dal si je do skleničky, a protože tužky člověka provázejí takřka na každém kroku, začal sbírat a skládat série. Navíc léta pracoval jako účetní, takže k tužkám měl vztah velice blízko. Dnes jich má přes sedm tisíc. Mezi rarity jeho sbírky patří například exemplář s věnováním od spisovatele Vladimíra Párala, kterou získal před dvěma lety, nebo miniaturní zápisníček s tužkou na řetízku z roku 1920 z Františkových Lázní, do kterého si pánové zapisovali čísla pokojů dam a jiné intimní podrobnosti či tužka s vyobrazením T. G. Masaryka z roku 1938.

Emanuel Petráň sbírá tužky od roku 1973. Doposud uspořádal sedm výstav. Osmá, kterou sám sběratel označuje za největší, v současnosti probíhá ve Dvoře U svatého Jakuba v Žatci. Výstava je přístupná každou středu od 10 do 16 hodin a ve dnech, kdy se v tomto objektu konají společenské akce.

Edvard D. Beneš