Vážný sociální problém se podbořanské radnici podařilo vyřešit už loni odkupem bývalé vojenské ubytovny Na Barborce zpět do majetku města. Aktuálně ale musí radnice rozlousknout další oříšek; musí vyřešit, co bude dál s budovou. Využití musí hledat co nejrychleji, aby bývalá ubytovna zbytečně nechátrala.

„Chceme, aby tam vznikly normální byty. Úředníci už dostali za úkol pracovat na zadání pro projektovou dokumentaci," informoval o novém vývoji kolem bývalé vojenské ubytovny starosta Podbořan Radek Reindl. Oponenti říkají, že je v Podbořanech volných bytů dost, sami ale žádný rozumný návrh zatím nepředložili.

„Problém prázdné ubytovny musíme řešit urychleně, nechceme aby chátrala a byla nevyužitá dlouho," potvrdil R. Reindl už loni, že radnice nechce dopustit zbytečnou devastaci objektu a rozkrádání.

Přestavba na byty

Radnice prověřovala několik možností využití, většina myšlenek ale ztroskotala na nákladné přestavbě. Právě přestavba problémového objektu na byty se vedení města Podbořan nyní zamlouvá nejíce. V budově se budou muset přestavět místnosti, zbudovat v bytech sociální zařízení, nutné budou i další úpravy. Počet nových bytů napoví až zpracovaná projektová dokumentace, mluvilo se ale o zhruba dvaceti s různými rozměry.

Historie ubytovny:Bývalou vojenskou ubytovnu
v Podbořanech radnice nejdříve pronajímala. Ubytováni tam byli dělníci. V roce 2007 zastupitelé prodali budovu za 15 milionů firmě Rent point. Ta také nejprve ubytovávala dělníky, přišla ale krize a společnost začala lákat sociálně slabé, za „sociální bydlení" totiž platil stát. Extrémně vzrostla kriminalita a radnice řešila situaci zpětným odkupem za 20 milionů.

A kdy by se mohlo začít přestavovat a lidé opět stěhovat do ubytovny na Barborce, tentokrát už do standardních bytů? Letos určitě ne. V tomto roce se má pracovat na projektové dokumentaci, poté se budou shánět peníze na přestavbu, která určitě bude stát miliony korun. Radnice chce žádat o dotace, hledají se i další způsoby financování. Přestavba na byty je tak reálná nejdříve v příštím roce, pokud se ale rychle nenajdou peníze, tak dost možná i později. „Peníze jsou největší problém. Budeme samozřejmě zkoušet dotace, nechceme, aby případná přestavba stála město moc peněz," přiznal už při prvních úvahách o přestavbě Reindl.

Město zasáhlo odkupem

Podbořany musí problém s bývalou ubytovnou dořešit, zamezení vzniku sociálně vyloučené lokality lidé ve městě přivítali, ale v současné době je radnice jen v polovině cesty. „Problém s ubytovnou pro nás neskončil, ale přesunul se. Už to není sociální problém, který nás hodně tlačil a extrémně vzrostla ve městě kriminalita, tomu se naštěstí podařilo učinit přítrž, už je to problém finanční. Musíme najít pro budovu další využití, které nebude stát město příliš peněz," pokračoval Reindl.

Město ubytovnu jinak na nic nepotřebuje, koupilo ji jen kvůli uklidnění situace a snížení kriminality. Bývalý vlastník, firma Reint point, totiž začala do bývalého vojenského objektu ve velkém sestěhovávat nepřizpůsobivé. Cena za vyřešení problému ale byla vysoká, město muselo společnosti za zpětný odkup zaplatit dvacet milionů korun. Radnice, pokud ale chtěla zabránit dalšímu nárůstu napětí, neměla na výběr, nabídka zněla „ber nebo nech být".