Ubytovna pro neplatiče nájemného v městských bytech v Žatci v současné době není.

Loni v červenci byla zrušena v Čeradické ulici, od té doby zatím zřízena nikde jinde nebyla. Radnice měla v plánu ji zřídit v areálu současné ubytovny pro bezdomovce v Heydukově ulici. Ten je v majetku města, ubytovnu provozuje Český červený kříž.

„Ubytovnu tam zřídíme za peníze, které získáme z prodeje bývalé ubytovny v Čeradické ulici. Tu jsme ale zatím neprodali,“ uvedl Aleš Kassal, místostarosta města.

Radnice objekt v Čeradické ulici, kde byla ubytovna pro neplatiče od roku 2001, nabízí už od podzimu loňského roku. Požaduje za ni jeden a půl milionu korun. Kupce ale dosud nenašla.

Ubytovnu v Čeradické ulici už město obnovit nechce, neboť by opravy objektu stály téměř dva miliony korun. Zároveň se objevily názory, zda město vůbec takovou ubytovnu pro neplatiče potřebuje. Podle dřívějších slov místostarosty A. Kassala je to nutné, dokud město bude vlastnit byty. Ubytovna v Heydukově ulici sloužila původně jako svobodárna pro žateckou šroubárnu. Už několik let je tam zřízena ubytovna pro muže bez přístřeší, najednou jich může ubytovat čtyři desítky.

Město a její provozovatel Český červený kříž v současné době upravují smluvní vztahy, aby odpovídaly novému zákonu o poskytování sociálních služeb. „To by mimo jiné mělo umožnit, aby Český červený kříž získával snáze peníze na provoz ubytovny i z jiných zdrojů. Tím pádem by se mohl snížit příspěvek města, který by mohl jít na jiné sociální účely,“ sdělil A. Kassal s tím, že město v současné době dává na provoz ubytovny pro bezdomovce 600 tisíc korun ročně.

Radní v minulých dnech zároveň schválili změnu provozního řádu ubytovny, která přinese od příštího měsíce zdražení ubytování. Měsíční poplatek se zvyšuje z nynějších 2550 korun na 3000.